Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 lipca 2025 08:47
Reklama

Kiedy wykonać badanie na kiłę? Nie lekceważ zagrożenia!

Syfilis (kiła) choroba weneryczna, która przezywa ponowny rozkwit. O kile mówi się  już w kontekście cichej epidemii, ponieważ to właśnie kiła pod względem ilości zachorowań znacznie wyprzedza inne choroby przenoszone droga płciową. Ze względu na ciężkie powikłania zdrowotne i bardzo ograniczoną wykrywalność stanowi ona duże zagrożenia dla zdrowia.
Kiedy wykonać badanie na kiłę? Nie lekceważ zagrożenia!

Społeczeństwo, w którym żyjemy ma zdecydowanie bardziej liberalne podejście do sexu - przygodny sex, częsta zmiana partnerów i korzystanie z portali umożliwiających niezobowiązujące spotkania  na stałe wpisały się w model życia. Ludzie są aktywni sexualnie bardziej niż kiedyś, niestety nie idzie to w parze z wiedzą o ochronie zdrowia i promowaniu badania na kiłę, jako profilaktyki.

Kiedyś test na choroby weneryczne, był wykonywany rutynowo podczas pracowniczych badań okresowych. Później zaniechano wykonywania badania na kiłę, z powodu braku refundacji. To dało chorobie czas na ponowne rozprzestrzenienie się.

W niektórych krajach europejskich ilość wykrytych przypadków kiły w ciągu kilku lat wzrosła o 550% - a specjaliści alarmują, że to może być dopiero czubek góry lodowej…

Jakie są typowe objawy kiły

W przypadku zarażenia kiłą rzadko obserwuje się charakterystyczne objawy, dlatego łatwo przegapić moment zarażenia. Jeżeli wystąpią objawy syflis, takie jak:

  • zmiany skórne w obrębie narządów płciowych (wysypki)
  • owrzodzenie w miejscu wniknięcia bakterii (np. prącie) pojawiąjące się do ok. 3 tygodni po rozpoczęciu infekcji
  • pieczenie cewki moczowej

Warto pamiętać, że infekcja może przebiegać w sposób bezobjawowy. Bywają sytuację, w których tylko test na kiłę umożliwia jej prawidłowe rozpoznanie.

Zauważyłeś którykolwiek z wymienionych objawów?

Koniecznie wykonaj badanie na kiłę!

O nieleczonej kile mówi się w kontekście ogromnego zagrożenia dla zdrowia. Ponieważ choroba może przez wiele lat pozostawać w fazie utajenia, zanim pojawią się objawy może dojść do uszkodzenia wielu różnych narządów:

  • układu nerwowego, zaburzeń psychicznych
  • uszkodzenia wątroby, nerek
  • uszkodzenie serca,
  • uszkodzenie mięśni czy stawów

Dodatkowo nieleczona kiła może prowadzić do ślepoty, zaburzenia mowy czy słuchu - są to jedne z najpoważniejszych skutków nieleczonej kiły.

Kiedy zrobić test na choroby weneryczne?

Są 3 grupy osób, które powinny wykonać badanie na kiłę:

1. Grupa podwyższonego ryzyka (np. mężczyźni orientacji homoseksualnej, osoby świadczące usługi seksualne).

2. Kobiety w ciąży - w przypadku kiły u ciężarnej może dochodzić do zakażenia wewnątrzmacicznego płodu lub przeniesienia infekcji podczas porodu.

3. Osoby, którym zdarzają się ryzykowne zachowania seksualne:

  • częsta zmiana partnerów seksualnych
  • masz więcej niż jednego partnera seksualnego
  • kontakt narządów płciowych (bez prezerwatywy) ze śluzówką pochwy, członka, odbytu, ust
  • stosowanie metod antykoncepcyjnych o nieokreślonej skuteczności

Jeżeli chcesz mieć pewność, zbadaj się!

Badanie na kiłę można wykonać w laboratorium lub kupując test na choroby weneryczne w aptece.

Laboratorium czy apteka?

Test kiłę - porównujemy dostępne testy diagnostyczne.

Ku zaskoczeniu wielu osób okazuje się, że domowe testy diagnostyczne, w tym domowy test na kiłę nie odbiegają jakością od badań laboratoryjnych. Co więcej test na kiłę, dostępny w aptece jest jednym z najlepszych badań w kierunku zakażenia syfilisem!

Test wykonuje się z krwi a samo badanie na kiłę jest bardziej precyzyjne i dokładne, niż laboratoryjne testy typu USR,VDRL, które są rutynowo wykonywane.

Testy na kiłę, które są teraz dostępne dla pacjentów w aptekach są od lat z powodzeniem stosowane również przez lekarzy, laboratoria czy szpitale. Są dokładne i wiarygodne!

Dodatkową zaletą jest możliwość wykrycia zarówno świeżej infekcji (już kilka tygodni po prawdopodobnym zarażeniu) jak i infekcji wieloletniej, pozostającej w fazie utajenia i często nie wykazującej objawów. To daje pewność, że nawet dawne zakażenie pozostaje wykryte.

Niepodważalną zaletą jaką niosą ze sobą domowe testy diagnostyczne, jest dyskrecja. Badanie na kiłę, możesz wykonać samodzielnie, a sam test jest łatwy do przeprowadzenia i interpretacji wyniku.

Jak wykonać test na kiłę z Apteki – zobacz film:

 

 

 

 

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: obserwatorTreść komentarza: Jak wszystko ze światowida, niewidoczne jak wiatr.Data dodania komentarza: 17.07.2025, 09:05Źródło komentarza: Wakacyjne propozycje od elbląskiego ŚwiatowidaAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: SuperData dodania komentarza: 25.06.2025, 13:19Źródło komentarza: Jantar na fali historii. Najstarszy śródlądowy statek w „Pytaniu na Śniadanie”Autor komentarza: MariuszTreść komentarza: Od zamknięcia ul. Mącznej ulice Szkolna, Ślusarska i Janowska stały się darmowym parkingiem dla całego miasta. Kierowcy unikają płatnej strefy i niszczą te ulice nadmiernym ruchem. Remont bez wprowadzenia strefy płatnego parkowania to wyrzucanie pieniędzy w błoto, nowe nawierzchnie znów szybko się zdegradują. Oczekuję, że miasto wreszcie potraktuje ten problem poważnie i wprowadzi stosowne zmiany przy okazji planowanego remontu.Data dodania komentarza: 25.06.2025, 13:18Źródło komentarza: Dodatkowe 4 mln na drogi i 2,5 mln zł na gospodarkę odpadamiAutor komentarza: AleksanderTreść komentarza: Dlaczego zdjęcia nie mają podanego autorstwa? Moje też tam są.Data dodania komentarza: 8.03.2025, 11:06Źródło komentarza: Elbląg lata 70' 80 ' 90 ' (sprawdź czy rozpoznasz co jest na zdjęciu)Autor komentarza: Lomasz TisTreść komentarza: Trochę szkoda że nie dostaniemy prezydenta Polski który walczyłby o większe dopłaty to podażu a nie popytuData dodania komentarza: 17.02.2025, 22:11Źródło komentarza: Magdalena Biejat: Rynek kredytowy to nie Dziki Zachód [WIDEO]Autor komentarza: KatarzynaTreść komentarza: Dlaczego nie mozna ogladac truso w internecie?Data dodania komentarza: 2.02.2025, 17:36Źródło komentarza: OGLĄDAJ W INTERNECIE, TAK JAK W TELEWIZJI!
Reklama