Pilotażowy program pod hasłem „Legia Akademicka” ma ruszyć we wrześniu. Uczestnictwo w programie będzie dobrowolne. W poniedziałek przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisali w tej sprawie specjalne porozumienie. Na stronie MON-u czytamy:
Przed polskimi Siłami Zbrojnymi RP stoi bardzo poważne zadanie odbudowy rezerw osobowych. Jednym z naszych przedsięwzięć jest właśnie stworzenie możliwości ochotniczego szkolenia studentów. Działamy zgodnie z Ustawą o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej…, która stworzyła możliwości i podstawy do wprowadzenia takich szkoleń. Szkolenie będzie dzieliło się na dwie części. Część teoretyczną realizowaną na uczelniach w trakcie roku akademickiego oraz na część praktyczna realizowaną w jednostkach, w centrach i ośrodkach wojskowych – wyjaśnia Michał Dworczyk, sekretarz stanu w MON.
Część teoretyczną ma ruszyć w listopadzie. Teoria będzie składać się z 30 godzin wykładów i będzie realizowana na polskich uczelniach w trakcie roku akademickiego. Kursanci zdobędą w tym czasie podstawową wiedzę z zakresu realizacji misji Sił Zbrojnych RP. Z kolei w ramach części praktycznej studenci wezmą udział w 22-dniowym module szkolenia podstawowego, który odbędzie się w jednostkach, centrach i ośrodkach wojskowych. Po ukończeniu całego szkolenia student będzie mógł złożyć przysięgę i zostać szeregowym rezerwy. Co ciekawe, za każdy z 22 dni szkolenia na poligonie student otrzyma dietę w wysokości 91,20 zł. Tyle samo otrzymują regularni szeregowi.
W mojej ocenie program "Legii Akademickiej" odpowiada na ważne zapotrzebowanie państwa polskiego, uzupełnienie składu osobowego rezerw, co jest w kontekście międzynarodowym i wewnętrznym rzeczą bardzo ważną z punktu widzenia obronności kraju. Chciałbym podkreślić, że robimy to z pełnym poszanowaniem zasady autonomii uczelni, a więc uczelnie będą do tego programu przystępować na zasadzie dobrowolności – podkreśla wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Aleksander Bobko.
Koszt szkolenia w nadchodzącym roku akademickim wyniesie ponad 200 mln zł, z czego ok. 1,5 mln pokryje resort nauki, a główną część – MON.
____________________________________________________________________
ZOBACZ KONIECZNIE: RONDO LECHA I MARII KACZYŃSKICH W ELBLĄGU?!
_______________________________________________________________
ZOBACZ TAKŻE: 60-LECIE ELBLĄSKIEGO AEROKLUBU
Napisz komentarz
Komentarze