Korzyści jakie płyną z posiadania samochodu są bardzo duże ale za ten komfort oczywiście musimy zapłacić. Opłata dokonana przy zakupie samochodu to niestety nie jedyny wydatek jaki nas czeka, do tego dochodzą codzienne koszty eksploatacji takie jak paliwo, opłaty na autostradach, bloczki parkingowe oraz co się zdarza nawet najbardziej wytwornym kierowcą – mandaty. Do tego dochodzą stałe i obowiązkowe opłaty jak coroczny obowiązkowy przegląd techniczny samochodu oraz zakup ubezpieczenia OC. O ile cena paliwa czy przeglądów raczej trzyma się jednego pułapu tak ostatni rok przyniósł spore zmiany na rynku ubezpieczeń, które niestety nie są korzystne dla kierowców.
Dlaczego ceny OC idą w górę?
Szacuje się, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2016 roku ceny polis wzrosły o 38%, a zapowiadane są dalsze podwyżki. Największy wpływ na ten stan rzeczy ma ciągnąca się od paru lat wojna cenowa pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi. Na tle kierowców z pozostałych krajów europejskich Polacy płacili jedną z najbliższych składek na ubezpieczenie OC. Jeszcze w 2013 średnia cena składki OC przypadającej na jednego mieszkańca wynosiła 218 euro podczas gdy w Polsce było to 86 euro. Ciągłe zaniżanie cen OC doprowadziło do nierentowności segmentu ubezpieczeń komunikacyjnych. Komisja Nadzoru Finansowego zaapelowała do firm ubezpieczeniowych o zaprzestanie wojny cenowej, standaryzacje zakresu ochrony wynikającej z posiadania OC oraz zunifikowania kwot ubezpieczenia dla poszkodowanego.
Kto na tym ucierpiał najbardziej?
Niestety, podwyżki dotknęły wszystkich kierowców niezależnie od wieku, stażu czy wartości posiadanego samochodu. Najbardziej pod górkę mają młodzi kierowcy przed 26 rokiem życia oraz Ci którzy od niedawna mają prawo jazdy i jeszcze nie mieli kiedy wypracować sobie zniżek za bezszkodową jazdę. Zobacz jak kupić niedrogie oc dla młodego kierowcy pod adresem https://ubezpieczamy-auto.pl/oc-dla-mlodych-kierowcow-jak-oszczedzic/. Pojemność oraz moc silnika, wiek samochodu oraz kraj producenta także mają wpływ na stawki polis. Dla takich osób nie wskazane jest kupno samochodów o dużej pojemności silnika oraz mocy, ponieważ jest to kolejny czynnik wpływający na cenę OC. Właściciele samochodów z silnikiem większym niż 2.0 lub posiadacze popularnego 1.6 mogą się mocno zdziwić gdy zechcą przedłużyć swoją umowę z ubezpieczycielem gdzie zamiast zapłacić mniej czeka ich podwyżka.
Porównywarka OC gwarancją oszczędności
Skoro już wiemy, że nie da się uniknąć podwyżek należy się zastanowić co zrobić żeby zapłacić możliwie najmniej. Tu z pomocą przychodzą nam kalkulatory OC, które w swojej bazie maja oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Wystarczy rzetelnie odpowiedzieć na pytania zawarte w kwestionariuszu, niektóre z nich pozornie mogą się wydawać mało istotne dla nas ale nie koniecznie dla firm ubezpieczeniowych, które w ocenie ryzyka biorą pod uwagę wiele czynników. Po spędzeniu dosłownie kilu minut na odpowiedzi na wszystkie pytania na ekranie komputera uzyskamy zestawienie proponowanych cen polis OC od towarzystw ubezpieczeniowych. Skorzystanie z kalkulatora OC i porównanie cen zdecydowanie może ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji co do wyboru ubezpieczyciela. Kolejna zaletą szukania oszczędności za pośrednictwem porównywarki jest to w jak, krótkim czasie bez spotkań ze sprzedawcami lub przedstawicielami możemy podpisać nową umowę. Wystarczy kliknąć na interesującą nas ofertę i zostaniemy przekierowani na stronę towarzystwa gdzie wystarczy dokończyć formalności. Więcej na temat towarzystw ubezpieczeniowych i ubezpieczamy-auto.pl
Artykuł sponsorowany