Uchwalenie ustawy przez Sejm umożliwi rozpoczęcie robót budowlanych w 2018 r. i zakończeni jej w 2022 roku. Według szacunków, zadanie będzie kosztowało ok. 880 mln zł. Kwota ta będzie pochodziła z budżetu.
Droga wodna, która powstanie po przekopie Mierzei Wiślanej ma umożliwić swobodną żeglugę statków morskich do portu w Elblągu i pozostałych portów Zalewu Wiślanego. Z założenia przedsięwzięcie umożliwi otwarcie portu w Elblągu dla dużych statków pełnomorskich, tym samym stanie się on piątym dużym polskim portem na Bałtyku.
Inwestycja ma się przyczynić do szybszego rozwoju gospodarczego regionu, a także – jak argumentuje strona rządowa – będzie istotna ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa. Dzięki niej jednostki Marynarki Wojennej i Straży Granicznej zyskają swobodny dostęp od strony morza do portów Zalewu Wiślanego.
Sprawdź również | Są dwie oferty w przetargu na projekt przekopu Mierzei Wiślanej
Jak podano w komunikacie po posiedzeniu rządu, rozwiązania zapisane w przyjętym projekcie ustawy określają m.in: postępowanie poprzedzające wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji, w tym w szczególności zastąpienie konieczności uzyskania uzgodnień, pozwoleń, opinii, warunków, zgód lub stanowisk wymaganych przez przepisy odrębne – procedurą opiniowania przez organy wskazane w projekcie ustawy, analogicznie jak w przepisach innych specustaw.
Projekt ustawy wskazuje także organy wydające pozwolenie wodnoprawne oraz decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. Specustawa w sprawie przekopu Mierzei określa również organy oraz termin wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji oraz sprawy odszkodowań za nieruchomości i udzielania zamówień na realizację inwestycji. Wskazuje także organy, które będą zarządzały mieniem powstałym w wyniku realizacji inwestycji.
Teraz projektem ustawy zajmie się Sejm. Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Napisz komentarz
Komentarze