Na ekspozycji podziwiać można obrazy, rzeźby, fotografie: Marka Siwińskiego, Eugeniusza Kunca, Wacława Matyska, Tadeusza Gackiego, Henryka Marciszewskiego, Jana Michalskiego, Jerzego Kołaczewskiego, Piotra Maja, Mariana Głuszkowskiego.
Każdy z nich to oddzielna karta historii Braniewa. Eugeniusz Kunc np. oprócz tego, że był artystą, był także założycielem Związku Sybiraków w Braniewie. To m.in. z jego inicjatywy wzniesiono pomnik na miejscowym cmentarzu w hołdzie zmarłym na zesłaniu rodakom, a w Bazylice Mniejszej w Braniewie odsłonięto i poświecono tablicę pamięci ofiar represji sowieckich. Do dziś w tej świątyni podziwiać też można wykonany przez artystę drewniany różaniec Sybiraków, składający się z paciorków – wagoników z nazwami miejsc zesłań.
- Dopiero teraz zdajemy sobie sprawę jak wielu twórców nie ma już wśród nas – mówią organizatorzy wystawy. Swoja pracą kolorowali nam życie, swoja pasję przekazywali innym. Zawsze chętni do pomocy zaszczepiali w nas miłość do sztuki, do tworzenia. Nasi przyjaciele zostawili nam wszystkim rzeczy materialne, których małą cząstkę widzimy na tej ekspozycji, ale przede wszystkim duchowe doznania tych wspólnych lat.
Autor: M. Hajkowicz
Kontakt: [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze