ELBLĄG ZAGROŻONY ZAPAŚCIĄ SPOŁECZNO-GOSPODARCZĄ!

ELBLĄG ZAGROŻONY ZAPAŚCIĄ SPOŁECZNO-GOSPODARCZĄ!
Elbląg znalazł się na liście 122 miast, którym grozi zapaść społeczno-gospodarcza. Tak wynika z analiz Polskiej Akademii Nauk, która stworzyła listę miast o średniej wielkości zagrożonych marginalizacją i zjawiskami kryzysowymi. Jest źle, ale dzięki temu może być lepiej... Brzmi dziwnie, a jednak! Elbląg będzie traktowany preferencyjnie, a co za tym idzie, miasto będzie mogło liczyć na dodatkowo środki z Ministerstwa Rozwoju.

Największe nasilenie problemów społeczno-gospodarczych zdiagnozowano w Prudniku w woj. opolskim, Hajnówce w woj. podlaskim i w Bartoszycach w województwie warmińsko-mazurskim. Wysoko są również: Kętrzyn (warmińsko-mazurskie), Przemyśl i Sanok (woj. podkarpackie) oraz Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie). Łącznie funkcje społeczno-gospodarcze w najwyższym stopniu tracą 122 miasta.

Kliknij w obrazek by zobaczyć pełna listę miast; źródło: samorzad.pap.pl

Miasta średnie w ekspertyzie PAN zostały zdefiniowane jako miejscowości poniżej stolicy województwa i powyżej 20 tys. mieszkańców (powyżej 15 tys., jeśli było to miasto powiatowe).

Problemy rozwojowe dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP autor analizy prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, niezależnie od metody i przyjętych wskaźników, a tych stosowano nawet kilkanaście, trzon miast, w których występują niekorzystne tendencje, zawsze był ten sam.

„Najważniejsze wyzwanie rozwojowe Polski niewątpliwie związane jest z demografią. Stąd też, ze względu na duże prawdopodobieństwo wyludnienia się, skrajnie zła pozycja takich miast jak Prudnik” - zaznacza prof. Przemysław Śleszyński.

Zdaniem prof. Śleszyńskiego modelowym przykładem problemów jest m.in. obszar Sudetów i ich otoczenia w woj. dolnośląskim, sięgający od granicy niemieckiej prawie do Kotliny Kłodzkiej. Po II wojnie światowej był tam silnie rozwinięty przemysł, a po 1989 r. zaczęły upadać kopalnie węgla oraz zakłady przemysłowe, odzieżowe, elektromaszynowe, co doprowadziło do bardzo dużego bezrobocia i silnych problemów związanych z restrukturyzacją gospodarczą. Zmiany uderzyły w takie miasta jak Nowa Ruda, Dzierżoniów czy Bielawa.

„Występują tu niekorzystne tendencje demograficzne, brakuje miejsc pracy, które utracono z powodu zmian podziału administracyjnego w 1999 r., kiedy 49 województw zastąpiło 16. Większe ośrodki wypłukują z tych miejscowości funkcje wyższego rzędu, a przemysł, który był jednym z głównych motorów napędzających te miasta, upadł. Do tego dochodzą kwestie niedostatecznego powiązania z siecią dróg wyższego rzędu: autostradami i drogami ekspertowymi. Dotyczy to np. Wałbrzycha czy Jeleniej Góry” – wyjaśnił prof. Śleszyński.

Prezes Unii Miasteczek Polskich Wojciech Długoborski zauważył, że dla niektórych miast problemem bywa nawet zapewnienie wkładu własnego do inwestycji unijnych.

„Jeżeli te miasta są pozbawione przemysłu, firm, zakładów pracy, które mogłyby dawać miejsca pracy mieszkańcom, trudno się dziwić, że następuje migracja. Stagnacja postępowała, bo te miasta nie miały potencjału, kapitału ” - dodaje prof. Śleszyński. 

Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapowiedziano w niej pakiet działań dla średnich miast, który ma pomóc odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, skupiając się szczególnie na 122 ośrodkach zidentyfikowanych przez prof. Śleszyńskiego.

źródło: racjonalnapolska.pl

 

_______________________________________________________

 

ZOBACZ TAKŻE: MAŁY RUCH GRANICZNY NADAL WSTRZYMANY. CO TO OZNACZA?

ELBLĄSKA MŁODZIEŻ STAWIA NA ZAWÓD! 

 

HIT | PIĘKNA ELBLĄŻANKA W REALITY SHOW POLSATU [ZOBACZ ZWIASTUN]

Aneta Puzdrowska
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ja
Ja 10.08.2017, 23:38
Elbląg to JEST wielki zawód...
Karma
Karma 10.08.2017, 23:36
A co wy się dziwicie...wpadam do Urzędu Miasta Elbląga i widzę dwóch panów siorbiących leniwie kawkię...bo przecież to środa jest...i rzekłem, że ja za granicą, że ja może flagę Elblążkowa, że ja może promocję zrobię...a na to oni...pindziesiont. A ja na to że jak to....a oni pindziesiont za flagie elblonga. i dalej ta kawa siorbana jest. a ja że jak to skoro to nasze miasto...a one na to..świento idzie, zdejm Pan flagie z latarni za darmo. Tak to absolwenty II LO kariery w UM robio

Pozostałe