Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 21:50
Reklama

Nowa rada programowa Galerii EL

2 marca 2024 Wiceprezydent Miasta Elbląg podpisał zarządzenie powołujące siedmiu nowych członków i członkiń Rady Programowej Galerii EL.
  • Źródło: CS Galeria El
Nowa rada programowa Galerii EL

Autor: CS Galeria El

Kamila Bondar
Kuratorka kolekcji, autorka książek o sztuce współczesnej i kolekcjonowaniu, producentka międzynarodowych festiwali sztuki. Od 2015 roku Prezeska Fundacji Sztuki Polskiej ING  - pionierskiej instytucji kultury tworzącej kolekcję, realizującej autorski projekt edukacyjny Artysta – Zawodowiec oraz liczne wystawy i publikacje. Wspólnie z Łukaszem Gorczycą i Adamem Mazurem prowadzi w Warszawie Fotoklub (od 2021 roku) – niepubliczną mikroinstytucję dedykowaną historycznej i współczesnej fotografii.

Jagna Domżalska
Historyczka sztuki i kuratorka wyznająca enabling czyli umożliwianie twórczości. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Asystuje osobom artystycznym przy ich projektach solowych, realizuje wystawy zbiorowe oraz autorski model pracy w trialogu. Ostatnie dwie wystawy zbiorowe poświęciła zagadnieniu kompozycji i jej rehabilitacji. Doradza młodym osobom artystycznym i kuratorskim, sieciuje. Od 2012 roku prowadzi program rezydencji artystycznych w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, który zainicjowała. Wcześniej związana z poznańskimi galeriami prywatnymi i środowiskiem NGO. Producentka Poznańskiego Kongresu Kultury (2011). Prowadzi zajęcia z kuratorstwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Działa w zarządzie Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Artystycznej AICA.

Elżbieta Jabłońska
Artystka wizualna, podejmująca ironiczną grę z przypisywanymi jednostce rolami społecznymi, mechanizmami funkcjonowania instytucji sztuki, poddająca refleksji zaangażowanie społeczne w obszarze sztuki. W jej dorobku znajdują się działania długofalowe oparte na współpracy z instytucjami kultury i publicznością, projekty aktywizujące różne środowiska oraz realizacje kuratorskie. Jej twórczość wpisywana jest często w obręb sztuki feministycznej czy postfeministycznej. Tworzy głównie instalacje, fotografie, performance oraz działania czasowo-przestrzenne. Traktuje dzieło sztuki jako obiekt relacyjny, którego sens i znaczenie może podlegać zmianom i negocjacji. Aktualnie koncentruje się na gestach artystycznych, które zachęcają do działania, do budowania chwilowej wspólnoty, tworzenia pola wzajemnej komunikacji i porozumienia rezygnując tym samym z produkcji materii, a czasem również z własnego autorstwa. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie pracuje od 1996 roku jako dydaktyczka. Prezeska Fundacji W788.

Aleksandra Szymańska
Managerka kultury, specjalistka w zakresie polityki kulturalnej, socjolożka. Związana kilka lat z polskim rynkiem fonograficznym, potem mediowym (m.in. dyrektor wydawniczy w G+J Gruner + Jahr Polska). Zaangażowana w niezależne projekty kulturalne. Od 2008 roku dyrektorka strategiczna zespołu odpowiedzialnego za projekt Gdańsk i Metropolia – ESK 2016. W latach 2011-2024 dyrektorka samorządowej instytucji Instytut Kultury Miejskiej realizującego projekty społeczno - kulturalne, artystyczne, wydawnicze i badawcze w ramach Obserwatorium Kultury. Obecnie Kierowniczka Działu Literackiego i Marketingu w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

Bogna Świątkowska
Pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia. Inicjatorka i redaktorka naczelna czasopisma „Notes na 6 tygodni”. Wcześniej naczelna pierwszego popkulturalnego miesięcznika „Machina” (1998–2001), autorka licznych tekstów, wywiadów, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych współczesnej kulturze popularnej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014). Członkini Społecznej Rady Kultury przy prezydencie m.st. Warszawy (2012-2015), Rady Architektury i Przestrzeni Publicznej m.st. Warszawy (2015-2018), a także Zespołu Eksperckiego ds. Kultury Lokalnej przy Narodowym Centrum Kultury (2015-2017).

Hanna Wróblewska
Historyczka sztuki, kuratorka, w latach 2022-2023 zastępczyni dyrektora Muzeum Getta Warszawskiego. W latach 2010 - 2021 dyrektorka Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki i komisarz Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji. Kuratorka wystaw, m.in. Andrzej Wróblewski. Retrospektywa (1995), Panoptykon. Architektura i teatr więzienia (2005), Rewolucje 1968 (2008), Katarzyna Kozyra. Casting (2010), Marlene Dumas. Miłość nie ma z tym nic wspólnego (2012), Sarkis. Tęcza anioła (2017). Prezeska Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Wiceprzewodnicząca Komitetu Narodowego ICOM POLSKA Międzynarodowej Rady Muzeów. Obecnie dyrektorka Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wojciech Karpiński
Radny Rady Miejskiej w Elblągu. Zastępca Przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych. Członek Komisji Rewizyjnej. Pracownik Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu, gdzie kieruje pracownią Teatr Muzyczny. Z wykształcenia nauczyciel muzyki, kompozytor i twórca piosenek. Był związany z elbląskim Teatrem Dramatycznym, gdzie prowadził m.in. Scenę Kabaretu i Satyry dla młodzieży.  Od wielu lat pracuje w Młodzieżowym Domu Kultury, pisząc piosenki oraz przygotowując szkolne grupy teatralne (z sukcesami) do konkursów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama