Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 20:46

Konto bankowe dla dziecka. Wady i zalety rozwiązania

Banki regularnie poszerzają swoją ofertę, patrząc na potrzeby nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci. To do nich instytucje finansowe kierują np. konta dla najmłodszych. Są one dostępne już od urodzenia. Dlaczego warto założyć swojemu dziecku rachunek ROR? Aby od najmłodszych lat uczył się zarządzać swoimi finansami. Jakie konto dla dziecka wybrać?
  • 19.03.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Konto bankowe dla dziecka. Wady i zalety rozwiązania

Dlaczego warto założyć konto dla dziecka?

 

Coraz więcej osób dorosłych decyduje się na założenie rachunku dla swoich podopiecznych. Można to zrobić online (przez stronę internetową banku), telefonicznie, za pomocą aplikacji mobilnej banku, a także stacjonarnie. Aby założyć konto dla dziecka, potrzebna jest osoba dorosła, która “podepnie” rachunek dziecka pod swoje konto ROR. Dodatkowo zobowiąże się sprawować opiekę nad finansami dziecka.

 

Założenie dla młodych niesie za sobą dużo zalet. Są to przede wszystkim:

 

  • niezależność finansowa dziecka;
  • możliwość odłożenia pieniędzy z prezentów (np. komunijnych, urodzinowych);
  • nauka zarządzania pieniędzmi przez dziecko;
  • możliwość samodzielnego opłacania podstawowych zakupów;
  • bezpieczeństwo (dziecko nie musi nosić przy sobie gotówki, korzysta z karty przypisanej do rachunku);
  • wygoda - jedna karta zamiast całego portfela;
  • brak opłat za otwarcie i prowadzenie konta, a także użytkowanie karty.

 

Warto jednak wziąć pod uwagę również minusy posiadania konta bankowego przez dziecko. Jeśli jako rodzice nie dopilnujemy sposoby, w jaki zarządza ono pieniędzmi, nauczy się złych nawyków. Będzie mu więc trudno w dorosłości dysponować gotówką. Minusem mogą być również opłaty nałożone przez bank za produkty czy usługi dla dziecka. Większość instytucji oferuje jednak całkowicie darmowe konta bankowe dla młodych.

Jakie konto dla dziecka wybrać?

 

Wybór konta bankowego wydaje się być prosty. Jednak osoby, które nigdy dotąd nie weryfikowały ofert finansowych banków, mogą mieć trudność z podjęciem decyzji (szczególnie, jeśli chcemy wybrać dla dziecka najlepszą z dostępnych opcję). Wybierając konto dla dziecka, warto zwrócić uwagę na jego koszty, a także dodatkowe funkcje. Do podstawowych należą:

  • wykonywanie przelewów, które muszą być zweryfikowane przez rodziców;
  • dokonywanie płatności za pomocą karty płatniczej;
  • planowanie oszczędności;
  • zarządzanie kontem przez bankowość online oraz aplikację mobilną banku;
  • korzystanie z rabatów i promocji.

 

Jako rodzice powinniśmy zdecydować się na otwarcie konta, którym można zarządzać online (zmieniając limity transakcji, płatności, wypłat czy przelewów). Tylko w ten sposób wybierzemy w pełni bezpieczne i funkcjonalne konto. Ranking kont bankowych z pewnością pomoże wybrać ofertę dopasowaną do potrzeb zarówno osoby dorosłej, jak i dziecka.

Konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat

 

Banki mają w swojej ofercie konta zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci.  Konto bankowe dla dziecka poniżej 13 roku życia dostępne jest od urodzenia. Rachunek musi być połączony z kontem bankowym osoby dorosłej. To ona sprawuje kontrolę nad rachunkiem ROR swojego dziecka (ustala limity wypłat, przelewów, a także weryfikuje historię płatności swojego dziecka). W ten sposób młody użytkownik karty płatniczej uczy się samodzielnego zarządzania pieniędzmi. W razie konieczności rodzic może interweniować.

 

Konto od urodzenia jest zwykle darmowe. Po jego otworzeniu użytkownik karty dostaje kartę płatniczą, którą również może zarządzać osoba dorosła. Osoba poniżej 13 roku życia może za pomocą karty płacić za zakupy, dokonywać transakcji online, robić przelewy czy wypłacać gotówkę z bankomatów.

Konto bankowe dla dziecka powyżej 13 lat

 

Instytucje finansowe przewidziały odrębną ofertę dla nastolatków. Ci mogą skorzystać z konta bankowego dla dziecka powyżej 13 roku życia. Rachunek również dostępny jest za darmo. Nie daje jednak pełnej swobody dziecku powyżej 13 roku życia. Nadal to rodzic zarządza kontem, ustalając limity transakcji, przelewów czy jednorazowych wypłat pieniędzy z bankomatu. To właśnie te czynności może wykonać nastolatek mający swoje konto bankowe. Dodatkowo może on robić transakcje online przy użyciu karty (np. rezerwować bilety).

 

Nie musimy się obawiać sytuacji, gdy nasze dziecko zgubi kartę płatniczą. W każdej chwili możemy ją zablokować/zastrzec, korzystając z aplikacji mobilnej naszego banku lub dzwoniąc na infolinię. Osoba mająca konto dla dziecka od 13 do 17 roku życia może zarządzać swoimi płatnościami również z aplikacji banku, ale także jego strony internetowej (po wcześniejszym zalogowaniu się).

 

Materiał zewnętrzny