Zdrowy sen - korzyści i zasady

  • 28.06.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Zdrowy sen - korzyści i zasady
Czy wiesz, że 25% Polaków boryka się z nadmierną sennością, a ponad 50% walczy z bezsennością? To niepokojące statystyki, które są wynikiem szeregu różnych czynników. Ogromny wpływ na nasz sen ma sposób w jaki funkcjonujemy.

Masz problemy ze wstawaniem? Sporo czasu zajmuje Ci zaśnięcie? Twój sen jest płytki i nie regenerujący? Doskonale trafiłeś! Zobacz co zrobić, aby wreszcie zacząć się wysypiać!

Po pierwsze: Przygotuj swoją sypialnię.


To, jak wygodne jest Twoje łóżko i poduszka – ma ogromny wpływ na jakość Twojego snu. Mało tego! Musisz zadbać także o to, by w sypialnianym pomieszczeniu panowała odpowiednia temperatura. Zaleca się, by oscylowała w granicach 19-21oC. Ponadto, należy również wietrzyć sypialnię na godzinę przed snem. Świetnym sposobem na odświeżenie jest również – wyniesienie pościeli na dwór/balkon.

Po drugie: Wycisz miejsce snu.


Aby proces regeneracji przebiegał w należyty sposób, trzeba zadbać o to by nic nie absorbowało naszej uwagi. Wszelkiego rodzaju odbiorniki – TV, radio, komputery – należy wyłączyć. Warto również zamknąć okno i drzwi od sypialni. Im większy spokój sobie zagwarantujemy, tym mniejsza szansa na to, że czynnik zewnętrzny wpłynie na jakość naszego snu.

(Sprawdź jak walczyć z głośnym chrapaniem - https://byc-zdrowym.pl/glosne-chrapanie-problemy-ze-snem/)

Po trzecie: Nie możesz zasnąć? Wyjdź z łóżka.


To jedna z tych zasad, których nie przestrzega zdecydowana większość osób. Leżymy w łóżku aż zaśniemy. To błąd, który sprawia, że wpadamy w błędne koło – tak bardzo chcemy zasnąć, że zaczynamy rozmyślać i stresować się bezsennością. W rezultacie – oczy zamykamy po znacznie dłuższym czasie niż powinniśmy. Rozwiązaniem takowego problemu jest po prostu opuszczanie łóżka – nie oszukamy organizmu. Okres zasypiania nie powinien trwać dłużej niż 15-20 minut.

Po czwarte: Nie oglądaj telewizji i nie korzystaj z komputera przed snem.


Czy wiesz, że niebieskie światło emitowane przez ekran komputera i telewizora – powoduje silne problemy z zasypianiem. Lekarze zalecają wyłączanie tychże odbiorników na dwie godziny przed snem. W przeciwnym wypadku – mogą wystąpić problemy z zasypianiem.

(Nasz poradnik - jak odkwasić organizm - https://byc-zdrowym.pl/zwiekszanie-odpornosci-odkwaszanie/)

Po piąte: Śpij dostatecznie długo.


Wiele osób, które borykają się z bezsennością – stara się odsypiać ile tylko się da. To ogromny błąd, gdyż w terminologii medycznej nie występuje takie pojęcie jak „odespać”. Sen musi być regularny i dostatecznie długi. Nie ma jednak możliwości „nadrabiania”.

Poprzez termin „dostatecznie długiego snu” rozumiemy:

  • 8-9 godzin w przypadku osób w wieku od 18 do 25 lat
  • 7-8 godzin w przypadku osób w wieku od 26 do 60 lat
  • 6-7 godzin w przypadku osób w wieku powyżej 60 lat

Po szóste: Zadbaj o regularność.


Regularny rytm dobowy to nic innego jak stałe pory snu i czuwania. Według badań, organizm, którego raczymy optymalną długością snu – jest zdolny do aktywności przez pozostały czas. Jeśli jednak zaczynamy wydłużać sen lub okres czuwania, rytm dobowy ulega rozregulowaniu, czego konsekwencją mogą być zarówno dyssomnie jak i insomnie.

Po siódme: Zrezygnuj z aktywności przed snem.


Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest realizacja treningu bezpośrednio przed snem. Mylnie uważamy, że doprowadzenie do zmęczenia – przyczyni się do łatwiejszego zasypiania. Niestety, jeśli będziemy trenować zbyt późno, może doprowadzić to do odwrotnej sytuacji i nadmiernego pobudzenia.

Po ósme: Zadbaj o dietę.


Wpływ odżywiania na sen nie jest może tak ogromny jak ma to miejsce w przypadku innych procesów zachodzących w organizmie, nie mniej jednak – dieta może być istotna. Szczególnie ważne jest to, aby pamiętać o zasadzie braku konsumpcji na trzy godziny przed snem. Dzięki temu, układ pokarmowy nie zostanie dodatkowo obciążony,

 

Chcesz wiedzieć więcej na temat zdrowego snu i nie tylko? Na być-zdrowym.pl znajdziesz szereg innych publikacji, które pomogą Ci zmienić Twoje życie na znacznie zdrowsze - polecamy nasz poradnik jak spać zdrowo i się wyspać - https://byc-zdrowym.pl/jak-zdrowo-spac-i-sie-wysypiac/)

Grupa Tipmedia
Podziel się: