Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 16:50

Psychoterapia – kiedy iść do psychologa?

Chęć samodzielnego rozwiązania problemów oraz problem z przyznaniem się do słabości to dwa najczęstsze powody odwlekania decyzji o wizycie u psychoterapeuty. Tymczasem problemy się nasilają i ostatecznie ich naprawa wydłuża się w czasie.
  • 08.10.2019 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Psychoterapia – kiedy iść do psychologa?

Kiedy więc zdecydować się na wizytę? Jeśli z problemem walczymy sami – to nasza decyzja jest pierwszym krokiem. Decyzja ta może odwlekać się w czasie dłużej niż ta, która podjęta jest wspólnie z rodziną albo też wynika z ich nacisku. Bez względu na to kto tę decyzję podjął – psychoterapia działa najlepiej wtedy, gdy sami jesteśmy do niej przekonani.

Krok pierwszy – pełne przekonanie do terapii

Jeśli zastanawiasz się nad tym Czy sam podołasz problemom, czy wsparcie rodziny jest wystarczające i czy nie warto skorzystać z pomocy profesjonalisty to pierwsze znaki świadczące o tym, że powinieneś spróbować. Nawet jeśli miałoby to być jednorazowe spotkanie. Musisz jednak sam być przekonany do tego, że terapia pomoże. Dlaczego? Psychoterapia opiera się na współpracy między terapeutą a pacjentem. Bez obustronnej zgody i zaufania terapia się nie uda.

Krok drugi – czy poradzę sobie z problemem sam?

Kolejnym krokiem jest wyznaczenie terminu w którym powinniśmy udać się do psychoterapeuty. Kiedy nasz problem jest już problemem na miarę terapii? Po czym poznać pierwsze objawy by udać się jak najszybciej. Po czym poznać czy nasza reakcja ma podłoże nerwicowe czy jest zwyczajnie zwykłą reakcją na nietypową sytuację czy na stres? Oto kilka punktów, które świadczą o tym, że powinniśmy się udać na psychoterapię – przynajmniej w celu konsultacji, które potwiedzą lub też odrzucą nasze obawy.

Czy mam myśli samobójcze?

Jeśli zaczynasz zastanawiać się czy odebranie sobie życia nie będzie najlepszym rozwiązaniem wszystkich problemów, że decyzja ta skróci Twoje cierpienie albo, że Twoje życie nie jest nic warte à natychmiast poszukaj wsparcia

Czy masz poczucie, że Twoje życie jest beznadziejne?

Jeśli uważasz, że Twoje życie nie ma większego sensu i że nie jesteś w stanie niczego osiągnąć to pewne, że potrzebujesz wsparcia specjalisty à natychmiast poszukaj wsparcia

Twój stan emocjonalny uniemożliwia Ci pracę?

Jeśli nie potrafisz się skupić nad niczym, nie masz ochoty chodzić do pracy a nawet podnieść się rano z łóżka a stan ten nie jest związany z żadną stratą / żałobą  - natychmiast poszukaj wsparcia

Cierpisz na bezsenność?

Jeśli masz problemy ze snem, które występują według określonego wzorca – budzisz się zawsze o 5 w nocy à natychmiast poszukaj wsparcia – to może świadczyć o depresji.

Masz problemy z apetytem?

Wstręt do jedzenia, brak łaknięcia lub wręcz przeciwnie – nadmierny apetyt mogą świadczyć o reakcji Twojego ciała na nierozwiązane konflikty psychiki.

Odczuwasz zmiany nastroju, które trwają dłużej niż kilka tygodni?

Ciągłe zmiany nastroju, nawracające uczucia gniewu, lęku i smutku oznaczają, że potrzebujesz wsparcia terapeuty.

Masz ochotę wycofać się z życia?

Trudności w podejmowaniu działań, które wcześniej nie sprawiały żadnego problemu lub wręcz sprawiały Ci przyjemność mogą oznaczać wypalenie zawodowe -  natychmiast poszukaj wsparcia

 

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco chociaż na jedno z powyższych pytań umów się prewencyjnie na wizytę nawet by wykluczyć fakt, że psychoterapia jest Ci obecnie potrzebna.

 

 

--- Artykuł sponsorowany ---