Dlaczego młodzi kierowcy płacą za OC więcej?

 • 27.02.2018, 10:00
 • Grupa Tipmedia
Dlaczego młodzi kierowcy płacą za OC więcej?
Średnia cena OC dla młodych kierowców wyniosła w ubiegłym roku 1975 zł. Najbardziej doświadczeni kierowcy płacili w tym samym czasie jedynie 666 zł. Dlaczego najmłodsi właściciele aut płacą tak dużo i czy mają szansę na obniżenie ceny obowiązkowej polisy?

Na wysokość składki OC ma wpływ wiele indywidualnych czynników. Może to być miejsce zamieszkania kierowcy, jego stan cywilny, czy fakt posiadania dzieci. I choć każde towarzystwo ma prawo premiować inną grupę kierowców, oferując niższe ceny OC, to niestety jedna zasada prawie zawsze pozostaje niezmienna. Młodzi płacą najwięcej.

Dlaczego OC dla młodych jest najdroższe?

Towarzystwa ubezpieczeniowe kalkulując wysokość składki, opierają się głównie na ocenie ryzyka danego kierowcy. Niestety w przypadku młodych kierowców jest ono dość duże. Wysoki wskaźnik liczby wypadków wśród najmłodszych właścicieli aut bezpośrednio przekłada się na wysoką cenę OC dla młodych kierowców. W porównaniu do innych grup kierowców płacili oni w 2017 r. zdecydowanie więcej:

 • 18-25 lat – 1975 zł,
 • 26-35 lat – 804 zł,
 • 36-45 lat – 678 zł,
 • 46-54 lata – 694 zł,
 • 55 lat i więcej – 666 zł.

Poza niekorzystnymi statystykami, wpływ na wysoką cenę OC dla młodych kierowców ma także brak doświadczenia za kółkiem i zniżek za bezszkodową jazdę. Na szczęście istnieją sposoby, które choć częściowo mogą obniżyć cenę polisy.

Korzystanie ze zniżek, niekoniecznie własnych

Zniżki za bezszkodową jazdę zdecydowanie przydają się podczas wyliczania przez ubezpieczyciela składki OC (zobacz, jak sprawdzić zniżki oc z www.ubezpieczeniaonline.pl). Tylko skąd młody kierowca ma je wziąć? Przecież nie ma zbyt dużego doświadczenia i nie zdążył ich jeszcze wypracować. Okazuje się, że poza cierpliwym zbieraniem własnym zniżek, towarzystwa honorują także zniżki innych kierowców, o ile są oni współwłaścicielami auta. W praktyce oznacza to, że jeśli młody kierowca dopisze w dowodzie rejestracyjnym tatę, mamę, wujka lub kogoś z dużym doświadczeniem w prowadzeniu pojazdu, będzie mógł korzystać z jego zniżek. Niektórzy ubezpieczyciele biorą pod uwagę zniżki głównego kierowcy. W takiej sytuacji doświadczony kierowca powinien być wpisany w dowodzie jako pierwszy.

Nie za szybkie auto

Wielu kierowców marzy o szybkim, sportowym samochodzie. Nie wszyscy powinni jednak to pragnienie zrealizować, a przynajmniej nie za szybko. Ubezpieczyciele umieją łączyć fakty. Szybkie auto, młody kierowca, brawura, równa się duże ryzyko szkody. I choć młode osoby mogą się buntować i uważać taką ocenę za niesprawiedliwą, to niestety statystyki wypadków są dla nich bezlitosne. A im większe prawdopodobieństwo spowodowania kolizji lub wypadku, tym wyższa cena ubezpieczenia OC. Rada jest bardzo prosta. Jeśli nie masz dużego doświadczenia za kółkiem, a nie chcesz wydawać na polisę wszystkich oszczędności, wybierz auto o mniejszej pojemności silnika.

Co jeszcze możesz zrobić?

Niestety na swój wiek wpływu nie mamy, ale na inne czynniki warunkujące cenę OC owszem. Sami możemy sobie zaszkodzić lub pomóc. Co więc zrobić, żeby było taniej?

 • Porównaj oferty – każde towarzystwo może zaproponować inną cenę OC. Warto sprawdzić oferty różnych ubezpieczycieli i wybrać tę najtańszą.
 • Nie modyfikuj auta – głównie dotyczy to podniesienia mocy silnika, która przekłada się na większe ryzyko szkody lub większe jej rozmiary.
 • Bądź ostrożny – prowadź bezpiecznie, by wypracować własne zniżki za bezszkodową jazdę.
 • Kupuj przez Internet – niektóre towarzystwa oferują rabat nawet 15% za zakup polisy online, a dodatkowo honorują (5%-10%) płatność kartą.
Grupa Tipmedia
Podziel się: