×

Rola agencji pośrednictwa pracy

  • 07.02.2019, 13:00
Rola agencji pośrednictwa pracy
Agencje pośrednictwa pracy świadczą swoje usługi zarówno dla osób poszukujących zajęcia, jak i dla pracodawców, próbujących znaleźć wykwalifikowany personel dla swojej firmy. Czy agencje pracy są potrzebne? Czy faktycznie dobrze spełniają swoją rolę?

Czy warto korzystać z usług świadczonych przez agencje pracy?

Z tego rodzaju usług bardzo często korzystają osoby przeglądające oferty pracy poza granicami naszego kraju niesie ze sobą więcej problemów natury organizacyjnej i dlatego warto skorzystać w tym przypadku z pomocy pracowników biura. Oprócz samego zorganizowania spotkania z potencjalnym pracodawcą, agencja zajmuje się również takimi kwestiami jak: dopełnienie wszystkich formalności, organizacja transportu w miejsce pracy, znalezienie zakwaterowania.

Skorzystanie z usług agencji może być również doskonałym pomysłem dla osób, które wracają na rybek pracy po dłuższej przerwie. Osoby takie mogą mieć bowiem problemy w odnalezieniu się na rynku pracy. Nie znają aktualnych wymagań pracodawców, stawianych potencjalnym pracownikom. Nie potrafią również samodzielnie stworzyć dobrych dokumentów aplikacyjnych. Pracownicy agencji pośrednictwa pracy, z pewnością pomogą w przejściu tej trudnej drogi.

Nie tylko dla pracownika

Z usług agencji bardzo często korzystają również sami pracodawcy. Firmy poszukujące odpowiednich specjalistów nie mają czasu na sprawdzanie kompetencji kandydatów i wyszukiwanie odpowiednich osób. Skorzystanie z agencji pracy pozwala im pominąć ten proces. To samo tyczy się pracodawców firm zagranicznych, którzy nie do końca orientują się w funkcjonowaniu polskiego rynku pracy. Bez pomocy ze strony agencji byłoby im niezwykle ciężko pozyskać odpowiednich kandydatów.

Zarobki agencji

Agencje pracy, jak każda inna forma działalności gospodarczej, działają w celu osiągania korzyści majątkowej. Żadna agencja nie powinna jednak pobierać jakichkolwiek opłat od osoby poszukującej zatrudnienia. Wszystkie opłaty, które agencja pobiera od potencjalnego pracownika za umieszczenie w swojej bazie są niezgodne z prawem.

Agencje pośrednictwa pracy mogą uzyskiwać dochód jedynie od pracodawców. Pracodawcy płacą za usługi takie jak: przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych, realizacja formalności związanych z zatrudnieniem pracownika, zamieszczenie ogłoszeń na portalach, takich jak np. pracuj.pl, outsourcing pracowników. Zwykle koszty jednak są niższe, niż przedsiębiorstwo musiałoby ponieść podejmując starania zatrudnienia odpowiedniego kandydata samodzielnie.

Podziel się: