×

Swoboda korzystania z wypożyczonego auta - jakie prawa ma najemca?

  • 04.02.2019, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Swoboda korzystania z wypożyczonego auta - jakie prawa ma najemca?
Dawniej nie istniała (bądź w ograniczonym zakresie) możliwość wypożyczania aut. Wszystko zmieniło się wraz z nastaniem nowych czasów, w latach 90. Chociaż to dopiero dzisiaj, za sprawą internetu, możliwy jest szybki wynajem online. Ta łatwa dostępność sprawia, że praktycznie każdy może skorzystać z tej możliwości. Wiele osób jednak dopiero to planuje i nie wie, jakie ma prawa, tzn. w jakim zakresie może użytkować pojazd. O tym właśnie napiszemy w poniższym artykule.

Znane sceny filmowe? Teraz to już rzeczywistość!

Na pewno wielu z nas kojarzy taką scenę z amerykańskich filmów: do wypożyczalni samochodów przychodzi klient i bez zbędnych ceregieli decyduje się na jakiś pojazd. A wybór ma ogromny, bo cały parking zastawiony jest różnymi - jak to bywa w USA - długimi, palącymi jak smoki, samochodami. Po dobiciu transakcji, która trwa dosłownie chwilę, rusza w świat, przemierzając proste, długie trasy Ameryki.

Teraz i u nas istnieją takie możliwości, a cała procedura trwa jeszcze krócej, bo dostępna jest online. Jedną z bardziej znanych i polecanych jest wypożyczalnia samochodów Carfree, która podstawia samochody pod wszystkie lotniska w Polsce, niezależnie czy mowa o wypożyczalni samochodów Kraków, czy o innym miejscu.

Umowa - rzecz święta

Z jakiejkolwiek oferty skorzystamy, zawsze przed wypożyczeniem samochodu powinniśmy dokładnie zapoznać się z treścią umowy, by poznać swoje prawa i obowiązki. Nie zapominajmy dokładnie zaznajomić się z regulaminem wypożyczalni, by wiedzieć, co nam przysługuje lub do czego będziemy zobowiązani w danej sytuacji. Tak samo ważne są obowiązujące cenniki i warunki ubezpieczenia. To podstawa, aby wynająć pojazd bezpiecznie i nie myśleć o tym, że coś przeoczyliśmy, czy zrobiliśmy źle. Jak we wszystkim, także i tu trzeba zachować minimum ostrożności, gdybyśmy natrafili na nieuczciwą firmę. Z drugiej strony, warto korzystać ze sprawdzonych podmiotów, jak wspomniane wcześniej Carfree, żeby nie martwić się o takie sprawy.

Prawa i obowiązki - co warto o nich wiedzieć?

Jak zawsze, podczas podpisywania umowy, także i tu widnieją prawa i obowiązki, które nas dotyczą. W omawianym przypadku przysługuje nam prawo do korzystania z wypożyczonego samochodu - przez czas, na który została zawarta umowa. Oznacza to, że w tym okresie stajemy się jakby właścicielami pojazdu. Chociaż tak naprawdę nim nie jesteśmy, bo został nam tylko użyczony, to jednak odpowiadamy za niego, jakby był nasz.

I tu właśnie pojawiają się obowiązki, bo skoro auto jest pod naszą opieką, to musimy troszczyć się o niego, jak o swoje, czyli starannie i uważnie go eksploatować. Zresztą, jeśli potraktujemy te obowiązki niezbyt poważnie, to przy oddaniu auta, zostanie to zauważone, co skończy się naliczeniem kary.

Oczywiście, każda wypożyczalnia interpretuje to inaczej, a jakie są dokładnie nasze powinności, za co odpowiadamy, a co leży w gestii wynajmującego, to już wszystko musi być zawarte w umowie. Jeszcze przed podpisaniem umowy, a nawet może i wcześniej, gdy przeglądamy dopiero stronę internetową konkretnej wypożyczalni, warto zajrzeć do działu FAQ, gdzie znajdziemy najczęściej zadawane, nurtujące pytania. Można tu znaleźć odpowiedzi, które pokażą mniej więcej, jak działa dana firma i na co można liczyć. To taki dobry wstęp przed dalszymi działaniami.

Na pewno warto korzystać z oferty wypożyczalni samochodów, ale nim na coś konkretnego się zdecydujemy, powinniśmy dokładnie poznać umowę, by sprawdzić, co nam przysługuje, a co ewentualnie grozi, jeśli coś się stanie z samochodem. Dokładna lektura tego dokumentu oszczędzi nam nieprzyjemności w przyszłości.

Grupa Tipmedia
Podziel się: