Dywany nowoczesne w stylu ludowym

  • 12.04.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Dywany nowoczesne w stylu ludowym
Dywany nowoczesne, choć ich historia, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi kobiercami perskimi, jest bardzo krótka, zdążyły sobie już zdobyć poczesne miejsce w sercach projektantów, stylistów i użytkowników. Szczególnie popularną ich wersją są w ostatnich czasach modele inspirowane rodzimą sztuką ludową.

W związku z niesłabnącą modą na folk, która przejawia się we wszystkich niemal dziedzinach życia, począwszy od architektury, poprzez wystrój wnętrz, ubrania, a nawet organizację wesel, coraz więcej osób decyduje się na dywany nowoczesne w stylu ludowym. Często pojawiają się jednak wątpliwości z czym je łączyć, do jakich aranżacji pasują i jak ową modę potraktować, aby nie przesadzić? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dostarczą kolejne akapity.

Folk – powrót do korzeni

Popularność sztuki ludowej jest faktem, któremu nie można zaprzeczyć. Wszystko wskazuje na to, że styl folkowy na dobre zagościł w nowoczesnych wnętrzach podbijając serca projektantów. A czym? Haftami, intensywną kolorystyką, motywami, zwłaszcza łowickimi, zakopiańskimi czy krakowskimi oraz wszechobecnymi koronkami. Na salonach królują zatem kwieciste poduszki i zasłony czy charakterystyczne koguty „zamknięte” w prostych, minimalistycznych ramkach. I, co warte podkreślenia, moda ta przekracza z powodzeniem granice naszego kraju inspirując zagranicznych projektantów do tworzenia wnętrz oryginalnych, a przy tym funkcjonalnych.

Trzeba jednak mieć świadomość, że obecne wykorzystanie sztuki ludowej w aranżacji wnętrz nie jest jedynie naśladowaniem tradycji. Raczej należałoby tu użyć określenia reinterpretacja i, w konsekwencji, nie mówić o „folku”, ale o „neofolku”. Trend polega bowiem na wzbogacaniu typowo nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz akcentami zaczerpniętymi ze sztuki ludowej. Zwykle jest to jeden większy motyw, czasami kilka drobnych elementów. Takie detale stają się mocnymi punktami całej aranżacji idealnie pasującymi do prostych mebli i ścian utrzymanych w stonowanej kolorystyce. Jak jednak podkreślają dekoratorzy, z folkiem trzeba bardzo uważać i stosować go z umiarem, w przeciwnym bowiem razie efekt końcowy może być przytłaczający lub tandetny.

Dywany nowoczesne z motywem ludowym

Jedną z ciekawszych opcji wykorzystania sztuki ludowej w aranżacji wnętrz są nowoczesne folkowe dywany. Dzięki stale rozwijającej się modzie na takie dywany, występują one w wielu, mocno zróżnicowanych wariantach. Mamy oczywiście dywany nowoczesne w tradycyjne wzory łowickie, kurpiowskie, podlaskie i inne, jednak na tym możliwości się nie wyczerpują. Ciekawą propozycją są modele nawiązujące do tradycji jedynie za pomocą wykorzystanej w kompozycji palety barw, zwłaszcza zdecydowanych odcieni czerwieni, żółci, zielenie i błękitów. A co z osobami, które jednak preferują bardziej stonowane barwy? Czy muszą rezygnować z folku? Otóż nie, w bogatej ofercie rynkowej bez trudu znajdą dywany nowoczesne w wersji czarno-białej, sepii, czy odcieniach szarości.

Dywany nowoczesne – z czym je łączyć?

Na pytanie „do jakich wnętrz najlepiej pasują dywany nowoczesne ludowe” odpowiedź jest bardzo prosta: „do każdych”. Kluczem do sukcesu jest wyłącznie wybór odpowiedniego modelu. Jak jednak sugeruje konsultant sklepu Dywante.pl, dywany te wyjątkowo dobrze komponują się z aranżacjami loftowymi jednocześnie wprowadzając w nie życie i nadając tym dość surowym wnętrzom cieplejszego charakteru. W tym wypadku najlepszym wyborem będą modele w tradycyjnych, mocnych barwach. Jeśli natomiast chodzi o pomieszczenia utrzymane w stylu minimalistycznym czy skandynawskim, tutaj lepszą opcją wydają się być dywany nowoczesne w skromniejszym wydaniu, zwłaszcza w odcieniach szarości, bieli czy delikatnego błękitu.

Grupa Tipmedia
Podziel się: