Dlaczego OC jest obowiązkowe dla kierowców?

  • 07.01.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Dlaczego OC jest obowiązkowe dla kierowców?
Jeśli jesteś kierowcą i właścicielem auta, nie trzeba Cię przekonywać, jak dużo kosztuje OC. Podwyżki w ostatnich latach sprawiły, że nawet najtańsza polisa stała się mocno odczuwalna dla kieszeni przeciętnego Polaka. Pojawia się jednak pytanie, dlaczego w zasadzie ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla kierowców? Co decyduje o tym, że za jego brak można otrzymać wysoką karę finansową?

Przed OC nie ma ucieczki

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla właścicieli pojazdów mechanicznych jest w Polsce obowiązkiem ustawowym od 1962 r. Obecnie przepisy prawne związane z OC dla kierowców reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. W jej treści można znaleźć informację o tym, że każde auto od momentu rejestracji do dnia wyrejestrowania musi być objęte ubezpieczeniem OC. W przeciwnym razie właściciel naraża się na wysokie kary finansowe.

Kary za brak OC są naprawdę dotkliwe – na tyle, że nie ma co myśleć o niewykupywaniu polisy, bo to się po prostu nie opłaca. Tym bardziej, że obecnie służby dysponują systemem informatycznym, który samoistnie wyszukuje samochody bez obowiązkowego OC, przez co karę można otrzymać bez kontroli drogowej. Grzywna może sięgać nawet kilku tys. zł – w przypadku braku polisy dłużej niż przez 14 dni wynosi ona ponad 4000 zł! Koszt samego OC jest znacznie niższy, więc nie ma co nawet kombinować i próbować uciekać od obowiązku, bo skończy się to jeszcze większym wydatkiem na opłacenie grzywny. Dlaczego jednak w ogóle trzeba kupować OC?

OC to nie tylko obowiązek

Aby odpowiedzieć sobie na powyższe pytanie, najpierw warto zrozumieć mechanizm działania samego ubezpieczenia. Mianowicie zostało ono stworzone po to, żeby zapewnić odszkodowanie osobom poszkodowanym w ruchu drogowym przez innych kierowców. OC daje gwarancję, że za szkody i obrażenia powstałe w wyniku wypadku, stłuczki czy kolizji osoby poszkodowane dostaną rekompensatę, a sprawca nie będzie musiał jej finansować własnych pieniędzy.

Idea obowiązkowości OC wynika z tego, że koszty szkód i obrażeń mogą przewyższać możliwości finansowe sprawcy. Nietrudno wyobrazić sobie bowiem sytuację, w której właściciel 20-letniego Volkswagena Golfa wymusza pierwszeństwo i uderza w stojącego, nowego Mercedesa, doszczętnie go niszcząc. Jeżeli kierowca Golfa, czyli sprawca szkód, które wyceniono na 100 000 zł, nie miałby OC, przez następne kilkanaście spłacałby dług wobec właściciela Mercedesa.

Obowiązkowe nie znaczy drogie

Żeby nie dochodziło do sytuacji, w których poszkodowany nie otrzymuje odszkodowania, a sprawca nie ma jak zapłacić za wyrządzone szkody, nałożono na właścicieli pojazdów mechanicznych obowiązek wykupywania OC. W efekcie każdy, kto posiada samochód, płaci składkę, która pozwala na ubezpieczenie się od konsekwencji finansowych wyrządzonych przez siebie szkód. Suma odszkodowania OC jest na tyle wysoka, że nie sposób ją przekroczyć.

To, że ubezpieczenie jest obowiązkowe, a jego zakres identyczny dla każdego kierowcy, sprawia, że warto na nim oszczędzać. Opłaca się poszukiwać jak najtańszych ofert niezależnie od marki towarzystwa, bo w praktyce wszystkie polisy są takie same i gwarantują jednakowe warunki. Dlatego jeśli zamierzasz kupić jedną z nich, znajdź najlepsze ubezpieczenie OC na najtaniejuagenta.pl – w serwisie, który pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie, w którym towarzystwie jest najtaniej. Jednocześnie pamiętaj, że OC zapewnia wyłącznie najbardziej podstawową ochronę ubezpieczeniową – jeśli zależy Ci na szerszym zakresie ochrony, poszukaj autocasco w porównywarce OC i AC.

Grupa Tipmedia
Podziel się: