Fakturowanie online - księgowa alternatywa

  • 4.12.2018, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Fakturowanie online - księgowa alternatywa
Wystawianie faktur to nie jedyny obowiązek, z jakim wiąże się obsługa księgowa firmy. Dla mikro i średnich przedsiębiorstw zatrudnianie osobnego zespołu do prowadzenia księgowości wielokrotnie jest po prostu nie opłacalne. Trzeba jednak pamiętać, że prowadzenie finansów firmy to niezbędny element działalności. Fakturowanie online to cenna alternatywa, która pozwala zachować jasną i przejrzystą dokumentację bez konieczności rozbudowywania struktury firmy.
  1. Do wystawiania faktur nie jest potrzeba osobna gałąź działalność.
  2. Fakturowanie online to wartościowa alternatywa dla tradycyjnej księgowości.
  3. Warto zwrócić uwagę na możliwość tworzenia pliku JPK.
  4. Przedsiębiorcy mający problem z regularnymi płatnościami mogą skorzystać z usługi faktoringu.

Fakturowanie online - jak to działa?

Fakturowanie online jest dostępne z każdego miejsca na świecie. Dzięki temu wystawianie faktur online odbywa się wręcz automatycznie. Bardzo wiele danych (odbiorcy, nazwy usługi, podatek itp.) mogą zostać zapamiętane, dzięki czemu wprowadzanie nowych jednostek jest o wiele łatwiejsze. Faktury online można wystawiać i od razu przesyłać do klienta mailem. W przypadku braku płatności na czas system automatycznie może wysłać wezwanie do zapłaty. Do wystawiania faktur wystarczy właściwie tylko NIP klienta, po nim system uzupełni sobie resztę danych. Łatwo je też rozpozna z zeskanowanych dokumentów. Skorzystać także można z fakturowania cyklicznego.

Program do JPK

Jednolity plik kontrolny to rozwiązanie, które ma z założeniu uszczelnić kontrolę podatkową, skrócić czas kontroli skarbowej w przedsiębiorstwach. Jest on także narzędziem wewnętrznej kontroli finansów i przepływu dokumentacji w firmie. Nie trzeba go więc traktować wyłącznie jako kolejnego obowiązku narzuconego przez organy państwa, a użyteczne narzędzie autokontroli. Wybierając program do obsługi księgowej warto zwrócić uwagę, czy posiada on możliwość wygenerowania takiego pliku. Połączenie wszystkich danych za pomocą jednej platformy zdecydowanie ułatwia prowadzenie działalności i poprawne się z niej rozliczanie. Dobrze więc, aby program do fakturowania, magazyn i JPK były właściwie połączone w jeden organizm.

Faktoring

To jedno z ciekawszych rozwiązań, które pozwala przedsiębiorcy uniknąć ryzyka związanego z tym, że wystawione przez niego faktury nie będą terminowo opłacane. Dzieje się tak dlatego, że w usłudze faktoringu uczestniczą właściwie 3 strony. Między przedsiębiorcę i odbiorcę usług wkracza faktor, który "przejmuje" niejako zobowiązania klientów, reguluje faktury wystawione przez przedsiębiorcę i bierze na siebie obowiązek rozliczenia się z klientami. Faktoring gwarantuje przedsiębiorcy płatności w terminie, które przy większych obrotach firmy mogą mieć kolosalne znaczenie dla jej płynności finansowej. Jest to oczywiście usługa płatna, natomiast w wielu przypadkach warta rozważenia.

Grupa Tipmedia
Podziel się: