Jak łączyć karty graficzne?

  • 12.10.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Jak łączyć karty graficzne?
Łączenie kart graficznych jest polecane graczom, którzy chcą zwiększyć osiągi komputera bez konieczności wymiany sprzętu na nowy. Takie rozwiązanie sprawia, że wymagające gry uruchamiają się szybciej, a ich działanie jest płynne nawet przy maksymalnych detalach. W jaki sposób łączyć karty graficzne?

Odpowiednia płyta główna

Aby połączyć dwie karty graficzne w jednym komputerze, potrzebna jest odpowiednia płyta główna, wyposażona w co najmniej dwa połączenia PCI-Express x16. Dzięki złączom, łączy się ze sobą karty graficzne AMD i NVIDIA. Co ważne, możliwe jest łączenie kat graficznych, które są wykonane przez jednego producenta. Połączenie kart NVIDIA i AMD w jednym komputerze jest niemożliwe. W najlepszych płytach głównych, które rekomenduje się do komputerów gamingowych, możliwe jest łączenie ze sobą nawet 3 lub 4 kart graficznych. Dodatkowo potrzebny jest mostek, który „zepnie” dwa podzespoły i sprawi, że będą mogły komunikować się ze sobą i płynnie współpracować.

Co daje łączenie kart graficznych?

Połączenie dwóch lub więcej kart graficznych zwiększa wydajność komputera, jednak nie rośnie ona tak szybko jak mogłoby się wydawać. Dwie grafiki nie zwiększają mocy podwójnie, a trzy - potrójnie. Przykładowo, gdy jeden podzespół pozwala uzyskać 50 klatek na sekundę, dwa podzespoły połączone ze sobą pozwolą na osiągnięcie około 75-80 klatek na sekundę, a nie 100. Dzieje się tak, gdyż drogie i tanie karty graficzne po połączeniu mogą być nieobsługiwane przez grę - niektóre gry wykorzystają jedynie część potencjału dwóch podzespołów, podczas gdy inne mogą w ogóle nie działać. Na szczęście większość nowych tytułów, wybieranych przez zapalonych gamerów, korzysta ze zwiększonej wydajności grafiki i pozwala cieszyć się wyższą jakością detali w grze.

Zwiększone zapotrzebowanie na prąd

Połączenie kilku kart graficznych znacząco zwiększa zapotrzebowanie na prąd, dlatego komputer musi być wyposażony w dobry zasilacz. Rekomendowane są zasilacze o minimalnej mocy 600-1000 W. Słabszy zasilacz może zapewnić zbyt mało prądu, co uniemożliwi prawidłowe działanie sprzętu. Ponadto ważne jest odpowiednie chłodzenie komputera. Połączone podzespoły i płyta główna poddawane dużym obciążeniom mogą silnie się nagrzewać, przez co konieczne jest zastosowanie większej liczby wiatraków lub innowacyjnych systemów chłodzenia cieczą. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia sprzętu i przegrania się różnych podzespołów, co będzie skutkowało koniecznością wymiany elementów na nowe lub wykonania ich kosztownej naprawy.

Grupa Tipmedia
Podziel się: