Jak urządzić wygodny salon?

  • 2.10.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Jak urządzić wygodny salon?
Wygodny salon to sprawa dużo bardziej złożona niż sama tylko wygodna sofa czy narożnik. Jest tutaj znacznie więcej zasad, których warto przestrzegać. Jeżeli jednak zastosujecie się do naszych wskazówek, możecie mieć pewność, że salon będzie nie tylko wygodny, ale i niezwykle praktyczny.

Pierwszy krok do wygodnego salonu – miarka w dłoń

Przed przystąpieniem do urządzania salonu konieczne będą dokładne pomiary całego pomieszczenia. Dzięki nim łatwiej będzie oszacować konkretne rozmiary (albo przynajmniej widełki rozmiarowe), w których powinny mieścić się wybrane następnie meble. Niby jest to oczywiste, a jednak wiele osób nagminnie o tym zapomina. Warto też pamiętać, że pomiar „na oko” może być mocno zwodniczy. Lepiej podejść do tematu skrupulatnie, przy okazji unikając ryzyka zwrotu zakupionych mebli, które w rzeczywistości mogą okazać się nieodpowiednie rozmiarowo do naszego wnętrza.

 

Praktyczny salon – tylko z ustalonym podziałem na strefy użytkowe

Kolejnym krokiem do tego, aby urządzić wygodny salon, jest ustalenie umownego podziału pomieszczenia na strefy użytkowe. W większości przypadków salon to przecież nie tylko kącik telewizyjny z wygodną sofą i dużą plazmą na ścianie, ale i namiastka jadalni, w której nie może zabraknąć stołu ani krzeseł. Nowoczesne salony coraz częściej łączone są też z aneksami kuchennymi, nierzadko decydujemy się również wygospodarować z nich niewielkie domowe biuro.

 

Wytyczenie stref użytkowych jest szczególnie istotne z punktu widzenia swobody poruszania się po salonie - ich usytuowanie względem siebie powinno umożliwiać swobodne przemieszczanie się po wnętrzu. „Szlak komunikacyjny” powinien być wyraźny i czytelny, a w dodatku na tyle szeroki, aby nie było konieczności przeciskania się bokiem obok znajdujących się w salonie mebli. Warto też pamiętać o tym, aby nie zagracać wejścia do salonu – meble nie powinny znajdować się tutaj bliżej niż w odległości min. 90 cm.

Jak umeblować salon? Właściwe proporcje to podstawa.

Nie jest chyba żadną wiedzą tajemną, że meble do salonu powinny mieć odpowiednie proporcje? Zasada właściwych proporcji tyczy się zresztą nie tylko wielkości mebli, ale i ich ilości. Zbyt wiele mebli o dużych rozmiarach w małym pomieszczeniu sprawi równie złe wrażenie, co zbyt małe i nieliczne meble w okazałym salonie. Nie myślcie sobie jednak, że rozmiary mebli powinny być dostosowane wyłącznie do rozmiaru pomieszczenia – to zaledwie połowa sukcesu.

 

Wielkość mebla powinna być również dopasowana do wielkości innych mebli znajdujących się we wnętrzu. Zwłaszcza tych, z którymi mebel będzie sąsiadował na jednej ścianie. I nie chodzi tutaj o to, aby ich wysokości były takie same – to nawet lepiej, jeżeli się różnią, bo wtedy aranżacja staje się bardziej urozmaicona. W przypadku mebli ustawionych na tej samej ścianie, warto jednak zadbać o to, aby miały one zbliżoną do siebie głębokość.

 

O tych wielkościach i odległościach warto nie zapominać

Wymiary mebli do salonu powinny być każdorazowo dostosowane do metrażu danego pomieszczenia. Jest jednak kilka zasad dotyczących ich umownych rozmiarów, tak samo jak i odległości pomiędzy nimi. Jednym z największych problemów na ogół okazuje się odległość pomiędzy telewizorem a sofą – ile powinna wynosić? Za najlepsze rozwiązanie przyjmuje się sytuację, gdy odległość ta stanowi trzykrotność przekątnej telewizora. A co ze stolikiem kawowym? Długość jego blatu powinna wynosić ½ - ⅔ długości siedziska sofy (lub dłuższego boku narożnika).

 

Warto też zwrócić uwagę na jego wysokość (najlepszy będzie równy bądź nieco niższy niż siedzisko) oraz odległość od mebla towarzyszącego – powinien być na tyle blisko, aby sięgnąć do blatu bez konieczności wstawania i na tyle daleko, aby móc wygodnie trzymać nogi w trakcie siedzenia (na ogół wystarczy odległość 35-45 cm). I raczej nie łudźcie się, że jeden stolik kawowy wystarczy, zwłaszcza jeżeli decydujecie się na narożnik. W wygodnym salonie raczej trudno będzie obejść się bez stolika pomocniczego. Jego wysokość powinna znajdować się na wysokości podłokietników sofy lub minimalnie poniżej, chyba że mebel nie posiada podłokietników, wtedy blat powinien znajdować się ok. 20 cm powyżej siedziska.

 

Dobrze zaplanuj oświetlenie w salonie

Nie tylko w salonie światło odgrywa niezwykle istotną rolę. Nawet jeśli nasze wnętrze można uznać za stosunkowo dobrze oświetlone światłem dziennym, dobrze rozplanowane oświetlenie jest niezbędne. Dlatego już na wstępie warto sobie wybić z głowy, że jedna lampa wisząca nad stołem lub w centralnym punkcie sufitu wystarczy. Oświetlenie do salonu powinno zostać zaplanowane z uwzględnieniem wszystkich znajdujących się w nim stref użytkowych.

 

Warto też, aby oświetlenie było zróżnicowane i znajdowało się na różnych wysokościach. Dzięki temu nasz salon stanie się nie tylko praktyczny, ale i uda nam się dodatkowo ożywić i zdynamizować jego aranżację. Nad stołem najlepiej wypadnie lampa wisząca, w strefie wypoczynkowej natomiast lepszym rozwiązaniem okazują się lampy stołowe oraz podłogowe. I koniecznie pamiętajcie o uwzględnieniu lokalizacji gniazdek elektrycznych – chyba nie chcecie, aby kabel zasilający albo przedłużacz były nadmiernie widoczne? Nie tylko nie będą wyglądać estetycznie, ale i łatwo się o nie potknąć. A taki scenariusz raczej nie pasuje do wizji wygodnego salonu, prawda?

Grupa Tipmedia
Podziel się: