Mów do mnie często!

  • 20.09.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Mów do mnie często!

Jednym z ważniejszych elementów rozwoju dziecka jest pojawianie się mowy oraz sukcesywne zwiększanie się zasobu słów. To bardzo ważny etap, ponieważ świadczy o tym, że wszystko przebiega bez problemów. Poza tym rozwijanie się zdolności komunikacyjnych ułatwia codzienne funkcjonowanie, jest obiektem dumy oraz okazją do świetnej zabawy, ponieważ dziecięce próby powtarzania niektórych słów są ewenementem słowotwórczym. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy maluch rozwija się w swoim tempie i przyswaja oraz doskonali konkretne umiejętności w różnych okresach czasu. Porównywanie dzieci oraz sprawdzanie w tabelach stopnia rozwoju może rodzić frustrację. Lepiej poświęcić ten czas na wspomaganie rozwoju mowy dziecka na przykład ciekawą zabawą, dedykowaną literaturą czy też nawet ćwiczeniami logopedycznymi. Co istotne, poza rozwojem mowy czynnej bardzo istotnym elementem jest rozumienie.

Wspieraj rozwój!

Dzieci wychowywane w kąpieli słownej zdecydowanie łatwiej przyswajają nowe słowa, a do tego kształcą procesy myślenia, kojarzenia czy też związki przyczynowo-skutkowe. Z punktu widzenia rodzica to również niezwykle ważne, by wprowadzać malucha w szereg domowych zajęć czy rytuałów. Kąpiel słowna to nic innego jak opowiadanie o każdej czynności, którą akurat wykonujemy lub o tym, co robi pociecha. Im wyraźniej i konkretniej będziemy to robić, tym dziecko lepiej zrozumie przekaz i z czasem będzie umiało określić konkretne rzeczy. Specjaliści doradzają jednak, by zrezygnować ze zdrobnień szczególnie tych, które są niepoprawne gramatycznie. Ważne rzeczy warto podkreślić gestem czy też intonacją. Samo mówienie to nie tylko wypowiadanie konkretnych słów, które łączą się we frazy, a potem w zdania. To przygotowanie do komunikacji, która z założenia jest rozmową dwóch partnerów. Jeśli mówimy do dziecka, dajmy mu czas na reakcję, ale pozwólmy mu też mówić, a nie odpowiadać automatycznie na jego potrzeby. Budowanie zdolności komunikacyjnych jest niezwykle ważne, by dziecko doświadczało, że dzięki mówieniu może wyrazić swoją potrzebę, uczucia, o coś poprosić lub też o czymś ważnym opowiedzieć. Taka rozmowa może być niezwykle ważnym ćwiczeniem, które dodatkowo wzmacnia więzi.

Wykorzystaj zabawki

Najlepszą formą rozwijania mowy są książki. Wiele z nich bazuje na nazywaniu tego, co się widzi na ilustracjach, ale są również takie, których bohaterem jest Pucio https://merlin.pl/pucio-uczy-sie-mowic-zabawy-dzwiekonasladowcze-dla-najmlodszych-marta-galewska-kustra/7124766/. Te dają doskonałe narzędzie do ćwiczeń dźwiękonaśladowczych. Zresztą podobne zabawy możemy również wykorzystywać podczas spacerów czy też zabaw, naśladując zwierzęta, odgłosy przyrody czy też różnego rodzaju dźwięki otaczającego nas świata.

Grupa Tipmedia
Podziel się: