Jaki komputer kupić dziecku?

  • 20.03.2018, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Jaki komputer kupić dziecku?
Jako rodzice, każdego dnia staramy się dać naszym dzieciom jak najwięcej, chcemy dla nich jak najlepiej i dbamy o ich rozwój, zapewniając dobre warunki do nauki oraz niezbędne pomoce dydaktyczne. W dzisiejszych czasach bardzo trudno zaszczepić w dzieciach zamiłowanie do kultury, sztuki, książek czy spędzania czasu na świeżym powietrzu. Bardzo ciężko również odciągnąć dzieci i nastolatków od ślęczenia z głowami w smartfonach, tabletach i komputerach. Jedno jest w tym wszystkim pewne. Postępu nie unikniemy i nie da się od niego uciec.

Kiedy przychodzi odpowiedni moment na pierwszy komputer?

Każde dziecko jest inne, rozwija się w różnym tempie. Jeśli mówimy o prawdziwym komputerze, a nie komputerze edukacyjnym, psychologowie zgodnie stwierdzili, że odpowiednim momentem, na włączenie komputera do życia dziecka, jest wiek szkolny. W tym wypadku, jest to wiek około 7 roku życia dziecka. Na początek, dobrze pokazać dziecku funkcje komputera, które posłużą mu jako pomoc w nauce i przygotowaniu do zadań szkolnych. Musimy też pamiętać, że użytkowanie komputera przez najmłodsze pociechy, powinno się odbywać pod ścisłą kontrolą osób dorosłych a nauka, czy zabawa, nie powinna trwać dłużej, niż godzinę dziennie. 

Komputer stacjonarny, czy laptop? Co wybrać? 

Dużo zależy od tego, czy nasze dziecko będzie użytkowało dane urządzenie jako jedyne, czy będzie to urządzenie do wspólnego użytkowania z innymi domownikami. Wiele zależy też od wieku dziecka. Młodsze dzieci, nie mają potrzeby zabrania ze sobą laptopa do koleżanki, kolegi czy do szkoły. Starsze dziecko, może mieć potrzebę zabrania komputera gdzieś ze sobą. Ponadto, laptopa łatwiej przenieść w dane miejsce w domu, np. pomiędzy pokojami dzieci. Może to być przydatne, kiedy nie mamy w domu wyznaczonego jednego miejsca do pracy przy komputerze. Jeśli chodzi o podzespoły - idąca ciągle naprzód technologia sprawia, że laptopy w niewielkim już stopniu ustępują komputerom stacjonarnym. Ponadto nie musimy kupować dodatkowego osprzętu w postaci głośników czy kamerki - to wszystko laptop ma już wbudowane. Laptopy, jakby nie były zaawansowane technicznie, mają również kilka - bardzo istotnych w przypadku dzieci wad. Jak doskonale wiemy, dzieci bywają niezdarne. O ile w przypadku komputera stacjonarnego zalana klawiatura to koszt kilkunastu, kilkudziesięciu złotych, to w przypadku zalanej klawiatury laptopa, najczęściej urządzenie nie jest już zdatne do użytku. Podobnie ma się sprawa z matrycą laptopa. Jest bardzo delikatna i podatna na uszkodzenia.
Inwestując jednak w standardowego "peceta" mamy dużo więcej możliwości rozbudowy i zmian. Może on bez problemu rosnąć wraz z naszym dzieckiem i jego potrzebami. Mamy duże możliwości zwiększenia pamięci, ulepszenia grafiki czy procesora. Zawsze możemy ulepszyć też osprzęt, np. wymienić monitor na nowszy lub większy. Co ważne, przy komputerze stacjonarnym, dbamy o wzrok użytkowników, co trudniej powiedzieć przy użytkowaniu laptopa. Co jeszcze możemy uznać za duży plus komputera stacjonarnego? Możliwość stałej kontroli nad jego użytkowaniem przez dzieci. W tej sytuacji, dobrze mieć miejsce jak np. gabinet, gdzie użytkując nie naruszamy niczyjej przestrzeni prywatnej. 

Od teorii do praktyki - jaki komputer wybrać dla naszego dziecka?

Siedmiolatek nie potrzebuje najnowszych technologii, najszybszego procesora i największej, możliwej ilości pamięci. Potrzebuje wsparcia w rozwoju poszerzaniu swoich horyzontów. Według jakich parametrów najlepiej skompletować komputer dla stacjonarny dla dziecka? 

  • Procesor - maksymalnie 2 rdzenie np Intel core 2 Duo
  • 300 - 400 GB pamięci wewnętrznej
  • 2 - 3 GB RAM 
  • Monitor LED
  • Odpowiedni zestaw wejść np port USB x2
  • Wodoodporna klawiatura


Dziecko do lat 14 - 15 nie jest w stanie wykorzystać potencjału komputera o wyższych parametrach. W końcu chodzi o to, żeby sprzęt był dopasowany bezpośrednio do potrzeb użytkownika. Zestaw złożony urządzeń i podzespołów o wymienionych parametrach, nie powinien kosztować nas więcej niż 1,000 - 1,500 zł. Jeśli z czasem zmienią się potrzeby dziecka, bez problemu możemy wymienić potrzebne podzespoły, nie generując przy tym kolosalnych kosztów. Co warto zaznaczyć, w dzisiejszych czasach popularne są 

Przykłady modeli - https://jaki-komputer.pl/komputer-do-1500-zl-jaki-model-wybrac/


Co wybrać, jeśli nie komputer stacjonarny? 

Jeśli odpowiadają nam funkcje komputera stacjonarnego, ale nie chcemy niepotrzebnej plątaniny kabli, brakuje nam miejsca, lub zwyczajnie nie odpowiada nam efekt estetyczny, możemy zainwestować w Nettop. Jest to zminiaturyzowana wersja komputera stacjonarnego. Zajmuje zdecydowanie mniej miejsca, pobiera również mniej prądu. Przy tym łączy wszystkie podstawowe funkcje jak przeglądanie stron internetowych czy dostęp do aplikacji. Nie warto inwestować w jednostki All-in-one czy Barebone. Może są to najnowsze technologie jednak zupełnie zbędne kilku lub nastolatkowi. 

Laptopy do 1000 złotych - https://jaki-komputer.pl/laptopy-do-1000zl-czyli-dobry-sprzet-za-niska-cene/

O czym warto pamiętać?

Kiedy podejmiemy już decyzję i zakupimy pierwszy komputer, pozostaje kwestia kontroli. Dziś już nie istnieją komputery niepodłączone do sieci, a w sieci kryje się wiele potencjalnych zagrożeń dla dzieci. Warto więc, choćby na początku użytkowania komputera przez dziecko, założyć hasło dostępu do urządzenia i bezwzględnie objąć kontrolą rodzicielską połączenie sieciowe. Jest wiele programów, zarówno płatnych jak i bezpłatnych, które pozwolą zachować nam kontrolę nad tym co robią nasze dzieci, podczas gdy my nie widzimy. Zabezpieczy też potencjalne zagrożenia. 

Jaki komputer dla gracza? https://jaki-komputer.pl/jaki-komputer-dla-gracza/

Kupując komputer dla naszej pociechy, pamiętajmy, że nie warto kierować się trendami czy modą. Kierujmy się faktycznymi potrzebami naszego dziecka. To oszczędzi nie tylko nasz spokój, ale również portfel.

Grupa Tipmedia
Podziel się: