Mleko kokosowe w proszku – czy warto po nie sięgnąć?

  • 29.08.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Mleko kokosowe w proszku – czy warto po nie sięgnąć?
Mówi się, że moda jest niezwykle ulotna. Jednak moda na zdrową/EKO/BIO żywność wcale nie zanika. Wręcz przeciwnie – zatacza coraz szersze kręgi. Sprawdźmy więc, czy warto za nią podążyć i sięgnąć po mleko kokosowe w proszku.

Postaw na zdrowie

Ciężko stwierdzić jednoznacznie, kto zapoczątkował w naszym kraju modę na bycie fit. Z pewnością swój udział miała w tym Ewa Chodakowska, jednak przypisywanie jej zasług za „ruszenie Polski” byłoby niesprawiedliwe. Trend na zdrową żywność, aktywność fizyczną i większą świadomość konsumencką przyszedł do nas właściwie jak grom z jasnego nieba. Nagle zaczęliśmy trenować, odrzuciliśmy słodkie przekąski i zastąpiliśmy je warzywami i owocami. Na sklepowych półkach w dużej ilości zaczęły pojawiać się produkty „EKO” oraz „BIO”, zaś księgarnie oferowały całą gamę książek z całkiem nowymi przepisami na dobrze znane potrawy. Wymienianie i opisywanie wszystkich czynników nie jest jednak celem tego tekstu. Nie tylko z uwagi na fakt, że jest to bardzo szeroki temat, ale również, że nie to jest przedmiotem naszego zainteresowania. W centrum tekstu znajduje się mleko kokosowe w proszku. I właśnie nim się zajmijmy.

Mleko kokosowe w proszku – co to jest?

Produkty w proszku nie są zbyt popularne w naszym kraju. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem wciąż pokutuje w nas przeświadczenie, że mleko kokosowe w proszku, to sama chemia. Podobnie traktujemy czosnek w granulkach, przyprawę kebab-gyros czy kostkę rosołową. Są to dla nas produkty, które z naturalnymi składnikami nie mają zbyt wiele wspólnego. Zresztą, wystarczy spojrzeć na ich skład. A skoro o składzie mowa, przyjrzyjmy się bliżej mleku kokosowemu w proszku. W zależności od tego, na mleko kokosowe w proszku jakiego producenta się zdecydujemy, jego skład może być różny. I tak skład produktu A wygląda następująco: sproszkowane mleko kokosowe (97,5%), maltodekstryna (2%), błonnik z akacji (0,5%). Z kolei produkt B składa się z: ekstrakt z kokosa (82%), maltodekstryna, białko roślinne, ekstrakt ryżowy, siarczan wapnia, węglany sodu.

Gdzie kupić mleko kokosowe w proszku?

O ile skład większości tego typu produktów jest do siebie mocno zbliżony, o tyle większym problemem będzie znalezienie mleka kokosowego w proszku. W większości supermarketów nie ma żadnych produktów w proszku, zaś jeżeli są, to ich asortyment jest mocno ograniczony. Jednak od czego jest internet. Sprawdź mleko kokosowe w proszku pod tym linkiem. Najlepszą opcją jest wpisanie w wyszukiwarkę internetową hasła „mleko kokosowe w proszku” i kliknąć enter. Od razu ujrzymy długą listę wyników ze sklepami, które oferują mleko kokosowe w proszku oraz wiele innych ekologicznych i zdrowych produktów. No i możemy korzystać ze wszystkich zalet internetu, czyli porównywania ofert różnych sklepów w tym samym czasie. Dzięki temu zawsze wybierzemy najlepszą dla nas ofertę. Zwłaszcza, że w sieci większość rzeczy jest tańsza niż w sklepach stacjonarnych. Dotyczy to również mleka kokosowego w proszku i to nawet z uwzględnieniem kosztów przesyłki.

Grupa Tipmedia
Podziel się: