Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 23:34

Transport lotniczy - co nas czeka w przyszłości?

Nasz klimat niestety się zmienia. Obecnie wszystkie Państwa dążą do zminimalizowania strat ekologicznych, które powstają w wyniku transportu i nadmiernej eksploatacji paliwa. Z drugiej strony potrzeby człowieka nieustannie rosną. Jak zatem pogodzić dwie sprzeczności?
  • 24.08.2021 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Transport lotniczy - co nas czeka w przyszłości?

 

Rozwój człowieka a transport

Większość z nas chce się rozwijać, osiągać jeszcze więcej, wiąże się to również ze zwiększoną konsumpcją i zakupami. Dziś już nie ograniczają nas kilometry. Zamawiamy towar z drugiego końca świat, który dociera do klienta szybko i sprawnie. Nikt ponadto nie myśli o kosztach, jakie wiążą się z taki działaniem. Dlatego w trosce o środowisko i przyszłość planety, transport międzynarodowy już od wielu lat podejmuje działania, by zminimalizować straty środowiskowe związane z transportem, również tym powietrznym.

Zmiany w transporcie

Naukowcy od lat biją na alarm, że czas na radykalne kroki. Paliwo lotnicze wpływa bowiem drastycznie na środowisko, co oczywiście przekłada się na jakość życia i zmieniający się klimat. Po drogach jeździ coraz więcej samochodów hybrydowych, a producenci dokładają wszelkich starań, by osiągi takich aut nie różniły się zbytnio od tych, napędzanych tradycyjnym paliwem. Ma to zachęcić użytkowników do zmiany i przyczynić się do wspólnego wkładu w odbudowę środowiska. O transporcie drogowym mówi się dość często, stosunkowo mało informacji pojawia się w mediach o samolotach, które przewożą nie tylko pasażerów, ale ogromne ilości paczek i przesyłek. A szkoda, bo dzieje się w branży całkiem sporo.

Airbus - nowe koncepcje

Już w niedalekiej przyszłości, bo do roku 2035, pracownicy Airbusa zamierzają wdrożyć 3 nowe koncepcje samolotów napędzanych wodorem. Jak wskazują znawcy branży to doskonały wybór, by dbać o środowisko i jednocześnie napędzać ogromne maszyny. Każdy z projektów to inne możliwości, inna technologia i podejście do transportu lotniczego. Pierwszy z opcji to samolot turbowentylatorowy, który pomieści 120-200 pasażerów, osiągając przy tym odległości 3700 km. Drugi projekt to maszyna turbośmigłowa o pojemności 100 pasażerów i zasięgu 1850 km. Trzeci projekt to już prawdziwa maszyna przyszłości, która przypomina Northrop B-2 Spirit.

Boeing i Sky NRG - siła SAF

Kolejne dwie potęgi transportu lotniczego łączą siły, by wprowadzić nowoczesne technologie oparte o SAF, czyli zrównoważone paliwa lotnicze. Pierwszy lot już się odbył, a sukces przerodził się realizacje planu globalnego. Otóż, w Europie ma powstać fabryka, która będzie produkować paliwo, powstające z mieszanki JET-A oraz biopaliwa powstałego z odpadów komunalnych.

Mniejsze samoloty towarowe

Transport lotniczy nieustannie się rozwija i z pewnością nie zniknie zapotrzebowanie na podróże pomiędzy kontynentami. W związku z tym powstał zamysł, by częstotliwość podróży pomiędzy punktem A i B wykorzystać również do transportu towarów i przesyłek. Dlatego coraz więcej linii lotniczych decyduje się, zakup mniejszych samolotów towarowych, które pomieszczą nie tylko pasażerów, ale również dodatkowy ładunek w "brzuchu". Przy dużej częstotliwości lotów trudno nie dostrzec potencjału tego typu rozwiązania.

Drony - w transporcie cargo?

Od długiego czasu mówi się dość dużo o samolotach bezzałogowych. To jeszcze kwestia przyszłości, głównie ze względu na barierę psychologiczną, jednak drony już dostarczają przesyłki do odległych miejsc. To najlepszy dowód na to, że spedycja lotnicza wkracza na zupełnie inne tory, gdzie liczy się nie tylko pieniądz, a również środowisko i nasza przyszłość.

 

Materiał zewnętrzny