Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 06:52

Komisy systemowe – z czego się składają?

W każdym domu, w każdej kotłowni musi znaleźć się komin. Mamy taki klimat, że zimą, a nawet jesienią czy wiosną, konieczne jest zastosowanie ogrzewania, które zapewni nam ciepło, a często również i wodę do kąpieli. Decyzja o wyborze konkretnego komina powinna zapaść jeszcze na etapie projektowania, gdyż nie jest to element, który można wstawić w dowolnym momencie prac. Komin potrzebuje własnego fundamentu i dobrze dobranego miejsca. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, warto poznać się z ofertą kominów, a przy okazji poznać ich różnice, wady oraz zalety.
  • 29.07.2021 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Komisy systemowe – z czego się składają?

 

Stalowe kominy systemowe

Na rynku znaleźć możemy komin systemowy stalowy, dwuścienny oraz powietrzno-spalinowy. Ten drugi typ przeznaczony jest do pracy z kotłami gazowymi charakteryzującymi się zamkniętą komorą spalania. Kominy te wykonane są w całości ze stali. Kominy dwuścienne wyposażone są w tryb „turbo”. Inaczej nazywane są koncentrycznymi, gdyż odprowadzanie spalin odbywa się w tym typie kominów za pomocą współosiowych kanałów. Ponadto na całej długości kanałów kominowych dochodzi do wymiany ciepła pomiędzy powietrzem, a spalinami. Sprawia to, że całość układu działa bez zarzutu, a sprawność komina wzrasta.

Ceramiczne komisy systemowe

Wśród wszystkich systemów kominowych, do najpopularniejszych należą kominy ceramiczne. Komin systemowy ceramiczny sprawdza się wszędzie tam, gdzie temperatura spalin oscyluje w granicach 60 do 600 stopni Celsjusza. Dedykowane są do współpracy z kotłami kondensacyjnymi. Zaletą kominów ceramicznych jest fakt, iż posiadają specjalne właściwości akumulacyjne. Dość wolno stygną, dzięki czemu bardzo długo utrzymują ciepło. Obudowę komina stanowi beton lekki. Pomiędzy rurą a obudową komina zazwyczaj zostawia się pustkę powietrzną, jednak są również kominy, w których stosuje się wełnę mineralną.

W przypadku kotłów olejowych stosuje się zazwyczaj systemy kominowe kwasoodporne z rurami ceramicznymi oraz z dodatkowym elementem, jakim jest zbieracz kondensatu. Jeśli chcemy, by komin ceramiczny systemowy funkcjonował zawsze bez zarzutu, powinniśmy wybrać system z wentylowanym wkładem. Zapobiegnie to nasiąkaniu wody. Naszej uwagi wymaga również ceramika. Rury powinny być jednorodne, gładkie, bez pęknięć. Kominów z pęknięciami w ogóle nie powinniśmy montować, gdyż mogą one zagrażać naszemu życiu i zdrowiu. Komin systemowy to bardzo wygodne rozwiązanie w wielu sytuacjach, jednak zanim zdecydujemy się na konkretny, powinniśmy dokładnie zapoznać się z wadami, zaletami oraz parametrami, by wybrać odpowiedni komin do systemu grzewczego.

Materiał Partnera