Wycena gruntów – czy można zrobić to samodzielnie?

  • 9.08.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Wycena gruntów – czy można zrobić to samodzielnie?
Wycena gruntów potrzebna jest w wielu sytuacjach. Czy jednak można dokonać jej samodzielnie, czy lepiej zlecić to doświadczonemu rzeczoznawcy? Jeżeli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, przeczytaj poniższy tekst.

Wycena gruntów – kiedy trzeba jej dokonać?

Jak już wspomnieliśmy, jest sporo sytuacji, w których przyda się dokonać wyceny gruntu. Jakie to przypadki? Jednym z najpowszechniejszych jest sprzedaż naszej własności. O ile wartość samochodu można określić dość łatwo, o tyle z wyceną gruntu tak dobrze nie ma. Jednak sprzedaż to nie jedyna sytuacja, wyceny gruntu dokonujemy również, gdy chcemy dokonać podziału majątku czy ubiegać się o odszkodowanie za zniszczenia lub wywłaszczenie. Wartość gruntu warto również znać, gdy jest on nam przekazywany, lub my go przekazujemy, w spadku czy darowiźnie. Wiedza ta przyda się również w przypadku ubiegania się o kredyt, jako zabezpieczenie dla banku. No i wreszcie, musi ją wykonać każda osoba, która zamierza zacząć uprawiać politykę. Wartość gruntu jest wpisana w zeznanie majątkowe każdego urzędnika państwowego.

Czy można samodzielnie wycenić grunt?

Odpowiedź na to pytanie nie jest do końca jednoznaczna. Bowiem nic nie stoi na przeszkodzie byśmy samodzielnie wykonali wycenę naszego gruntu. Jest jednak jedno „ale”. O ile w przypadku, gdy samodzielnie wycenimy grunt, i zrobimy to nieprecyzyjnie, i go odsprzedamy, jedynym poszkodowanym będziemy my sami. Jednak nieprawidłowa wycena gruntów w celach podatkowych, skarbowych, itp. może skutkować poważnymi konsekwencjami, jak np. dopłata podatku czy nawet proces w sądzie. Jak więc tego uniknąć? Najlepiej skorzystać z usług rzeczoznawcy, który zawodowo zajmuje się wyceną gruntów.

Wycena gruntów u rzeczoznawcy

Jak pisaliśmy powyżej, samodzielna wycena gruntów jest bardzo ryzykowna z uwagi na możliwość popełnienia błędu. Zwłaszcza, że tych możemy zrobić całkiem sporo. Czynników, które mają wpływ na ostateczną cenę naszej ziemi jest bardzo wiele. Wymieńmy tutaj kilka z nich: położenie działki, klasę gleby, media, dojazd (lub jego brak) i wiele, wiele innych. Właśnie dlatego przyda nam się pomoc eksperta od wyceny gruntów – https://www.mkinvest.com.pl/uslugi/wycena-gruntow-budynkow-lokali/. Dzięki jego pomocy ryzyko pomyłki praktycznie nie istnieje. Ma to olbrzymie znaczenie, jeżeli nie chcemy mieć nieprzyjemności z urzędem skarbowym, który nawet po kilku latach może sobie przypomnieć o niezapłaconym podatku. Wniosek jest prosty: chcesz sprzedać grunt po cenie rynkowej, zaufaj rzeczoznawcy. Zwłaszcza, że kosz jego pracy jest niewspółmierny do ewentualnych strat.

Grupa Tipmedia
Podziel się: