Poznaj sekrety kuchni śródziemnomorskiej, czyli jak gotują Grecy

  • 31.07.2018, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Poznaj sekrety kuchni śródziemnomorskiej, czyli jak gotują Grecy
Grecka kuchnia skąpana jest w słońcu — w przenośni, ale też dosłownie. Zaskoczy Cię niezwykłym bogactwem aromatów i prostotą przepisów. Jej siła tkwi bowiem w perfekcyjnej sztuce łączenia naturalnych składników w jedną smakowitą całość. Zainspiruj się kuchnią grecką i poznaj jej sekrety.

Gotowanie na południu Europy ma być równie przyjemne jak jedzenie przyrządzonych dań. Nic więc dziwnego, że szefowie kuchni i gospodynie dążą do zminimalizowania wysiłku oraz czasu spędzanego w kuchni. Przygotowują dania proste, które zachwycają bogactwem aromatów, smaków oraz kolorów.

Jedzenie w Grecji to nie tylko codzienna czynność, ale także cała filozofia. Wokół niej znajdziesz składniki naturalne, brak konserwantów i chemii, dużą ilość oliwy oraz rodziny celebrujące wspólne posiłki. Przeczytaj, jakie są sekrety kuchni śródziemnomorskiej i spróbuj przenieść na rodzimy grunt.

Po pierwsze — przyprawy

Grecy nie wyobrażają sobie dobrego jedzenia bez przypraw. Rozumieją je jednak zupełnie inaczej niż my. Najlepsze są oczywiście te naturalne, które nie posiadają sztucznych aromatów, ulepszaczy czy konserwantów. Sięgnij zatem po czosnek, paprykę oraz cebulę. Przygotuj własną marynatę na bazie podanych składników, zalewając je oliwą lub sokiem wyciśniętym z cytryny. To naturalny sposób na konserwację warzyw.

Po drugie — warzywa

W polskiej kuchni nadal mięso króluje nad warzywami. Na szczęście zwłaszcza w młodszych pokoleniach trend ten ulega zmianie. Idąc śladem świadomie odżywiających się Greków postaw na dietę roślinną, której bogactwo płynie z naturalnych składników. Surówka do obiadu, warzywa do śniadania, kolacja, w której pierwsze skrzypce odgrywają pomidory, bakłażany i marchew. Grecy wykorzystują warzywa na wiele sposobów, serwując je świeże solo lub jako składniki dań jednogarnkowych.

Po trzecie — ma być łatwo i szybko

W czasie upałów nikt nie lubi spędzać długich godzin w kuchni. Grecy rozwiązali ten problem stosując smaczne dania jednogarnkowe. Ich zaletą jest nie tylko szybkość przyrządzania, ale także możliwości wykorzystania składników, które zostały w lodówce (to kolejna cecha kuchni greckiej — nie wyrzucaj jedzenia!).

Po czwarte — świeże składniki

Dostęp do świeżych ryb i owoców morza w Grecji jest oczywiście dużo łatwiejszy niż w Polsce. Warto jednak podjąć wysiłek i znaleźć dostawcę lub sklepik, który oferuje dary z polskich rzek, jezior i morza. Możesz serwować je przyrządzone na wiele sposobów, nie zapominaj jednak o prostocie dań. Uzupełnieniem posiłku składającego się z ryb oraz warzyw jest samodzielnie wypiekany chleb oraz sery.

Po piąte — kultura jedzenia

U rodowitych Greków może zaskoczyć Cię zwłaszcza sposób celebrowana i jedzenia posiłków. Liczy się nie tylko smak potraw, ale także towarzystwo, w jakim są one przyrządzane, a następnie degustowane. Częstym widokiem są zatem rodziny i przyjaciele korzystający z jednego talerza. Nakładanie dań na oddzielne półmiski może zostać uznane na faux paus!

Grupa Tipmedia
Podziel się: