Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 09:06
Reklama

Aktywność w cukrzycy i stanie przedcukrzycowym

Cukrzyca została włączona do grupy chorób cywilizacyjnych. Jej charakter i rozwój ma związek z naszym trybem życia, postępem cywilizacyjnym oraz tym co i jak jemy. Międzynarodowa Organizacja Zdrowia nadała miano współczesnej epidemii. Ministerstwo zdrowia podaje, że aktualnie w Polsce na cukrzycę choruje szacunkowo ponad 2,5 mln osób, z czego około 25% o tym nie wie.
Aktywność w cukrzycy i stanie przedcukrzycowym

Zarówno krajowe jak i międzynarodowe organizacje zdrowia biją na alarm.

Uwarunkowania ( czynniki ryzyka) , które sprzyjają rozwojowi cukrzycy oprócz genetycznych to środowiskowe:

otyłość, długotrwały stres, zła dieta, niskiej jakości produkty w diecie wysoko przetworzone, nałogi alkohol, papierosy oraz brak lub zbyt mała aktywność fizyczna.

Ogólne objawy

W stanie przedcukrzycowym lub cukrzycy typu II niebezpieczne jest to, że człowiek boryka się z problemem przez 2-3 lata nawet o tym nie wiedząc, kiedy diagnozuje się, stan jest poważny. Występujące objawy często pojedynczo, parami, pojawiają się i znikają nieregularnie. W związku z tym częstokroć zjawiska/samopoczucie to przypisujemy zdarzeniom nie związanym z w.w tematem. Bagatelizujemy co co mówi nam organizm. Objawy to m.in.:

częste napady głodu, powtarzająca się senność i zmęczenie, pojawiająca się apatia i zniechęcenie, suchości w gardle i poczucie umiarkowanego zwiększenia pragnienia, częściowe lub/i chwilowe zaburzenia widzenia, wysuszająca się skóra, wahania wagi.

W przypadku cukrzycy typu I mamy wyraźne symptomy występujące praktycznie jednocześnie, które dają sygnał alarmowy, są to m.in.: ogromne pragnienie, przewlekłe zmęczenie, bardzo częste oddawanie moczu, infekcje w okolicach ust, chudnięcie, zapach acetonu z ust.

Powikłania

Powikłania jakie występują przy nieleczonej i niekontrolowanej cukrzycy są największym problemem. Należy pamiętać, że łańcuszek chorób towarzyszących zaczyna się powiększać w bardzo szybkim tempie, jak po otwarciu przysłowiowej „puszki pandory”. Można tu wymieniać stałe nadciśnienie, miażdżycę, insulinoodporność, choroby oczu, choroba wieńcowa. A to nie koniec listy.

Walka o zdrowie

Organizacje zdrowia wskazują jak walczyć ze stanem przed cukrzycowym, cukrzycą, otyłością. Wskazują na trzy główne kierunki:

Kontrola lekarska, w tym diabetologa jeśli zdiagnozowana

Odpowiednie ćwiczenia i aktywność fizyczna dopasowana to stanu osoby

Żywienie, dieta opracowana pod kątem wydatku fizycznego i stanu organizmu ( patrz wyniki lekarskie i wskazania )

Aktywność fizyczna musi być dobrze dopasowana do wieku, sprawności fizycznej, układu sercowonaczyniowego i oddechowego. Układ nerwowy też jest elementem, który musi zostać wzięty pod uwagę przez ośrodek, który projektuje aktywność dla takich osób.

Należy wziąć pod uwagę poziomy tętna i metodę przemian metabolicznych, które wpływają bardzo szybko na samopoczucie ćwiczącego. W przypadku cukrzyka typu I dodatkowo określa się indywidualne dawki insulina przed i po treningu, najczęściej w konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Do tego należy dodać aspekt „paliwa” czyli co, kiedy pijemy, spożywamy gdy ćwiczymy.

Stany przedcukrzycowe mają objawy bardzo podobne do cukrzycy gdzie wkrada się apatia naprzemiennie z chwilową agresją. W ćwiczeniach bardzo ważna jest systematyczność a osoby te często nie widząc szybkich efektów porzucają temat. Tym samym rezygnując z najbardziej naturalnego lekarstwa jakim jest dobrze dopasowana aktywność pod okiem i przy wsparciu specjalistów.

Czynnikiem na wpływ aktywności i postępy ma czas treningu, który musi być różny w zależności od trybu i rodzaju ćwiczeń oraz ich wpływu na twoje ciało. Dopasowuje się czas i ćwiczenia mieszając różne techniki i formy, aby osiągać określone zachowania naszego organizmu.

Podobnie jak korzystamy ze specjalistów jak elektryk do naszego gniazdka, mechanika do naszego auta, powinniśmy świadomie korzystać z wizyty lekarskiej u specjalisty, ośrodków sportowych specjalizujące się w pracy z osobami obciążonymi ryzykiem , aby korzystać z ich wiedzy, doświadczenia i wsparcia.

Musimy sobie uświadomić, że w temacie naszego zdrowia nie ma miejsca na doświadczenia i próby. Szczególnie w poruszanym przez nas temacie.

Jeśli chcesz coś zrobić, zrób to dobrze.

Aktywność a głowa

Towarzysząca chorobie apatia, zniechęcenie to ważny argument do tego aby udać się ośrodka sportowego specjalizującego się w pracy z cukrzykami i podobnymi jednostkami chorobowymi.

Dobrze dopasowane ćwiczenia to tylko część działania, motywacja, pozytywne nastawienie i wsparcie odgrywa ważną rolę.

Te połączone siły powodują, że człowiek „wraca do życia” . Produkują się endorfiny, lepiej oddycha, regulujemy wagę. Człowiek zaczyna lepiej spać a nasz układ nerwowy zaczyna zmieniać się z chwiejnego na kontrolowany i ustabilizowany.

Zaczynamy widzieć świat w mocniejszych kolorach... z perspektywą na jutro.

 

Endorfina Fit

ul. Żeromskiego 2 D

tel.: 55 235 60 10

tel. kom.: 513 716 202

email:

[email protected]

Poniedziałek - Piątek 6:30 do 22:30
Sobota: 8:00 - 18:00
Niedziela: 8:00 - 18:00

---- artykuł sponsorowany ----


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama