Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 08:36
Reklama

„Ja, Minotaur” - wernisaż w elbląskim Teatrze

Historia Minotaura opowiedziana nieco inaczej – taką koncepcję przyjął Andrzej Burzyński, artysta, który od 40 lat mieszka w Paryżu. 19 października o godzinie 17:00 w Teatrze im. A Sewruka w Elblągu odbędzie się wernisaż prac malarza. Elbląg jest jednym z trzech polskich miast, w których będzie można zobaczyć dzieła Burzyńskiego.

Artysta, któremu wciąż jest mało

Andrzej Burzyński, aktor, reżyser i malarz. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W czasie studiów aktorskich i pracy w teatrach Warszawy, Bydgoszczy, Torunia i Wrocławia był również wolnym słuchaczem uczelni artystycznych. Miłość do malarstwa stała się nie tylko jego pasją ale i sposobem na życie. Pierwszy pokaz indywidualny prac Andrzeja Burzyńskiego był ponad 40 lat temu w Olsztynie. Od 1979 roku artysta mieszka na stałe w Paryżu. Uczestniczy m.in. w miejscowych Salonach Jesiennych. W 1977 r. zaprezentował swoje dzieła na wystawie retrospektywnej w Galerii Attia w Paryżu. Do interesujących prezentacji własnej twórczości autor zalicza wystawę w podparyskim zamku w Bagnole de l’Orne. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i oczywiście w Polsce. Ulubioną techniką malarską artysty jest pastel, ale w swojej twórczości stosuje również gwasz i używa farb olejnych oraz wykonuje rysunki tuszem i ołówkiem. Po przeprowadzce do Paryża artysta nie rozstał się z aktorstwem. Sam często podkreśla, że nigdy nie zdecydował, który ze swoich talentów jest dla niego najważniejszy. W Elblągu będziemy mogli poznać Burzyńskiego „od tej plastycznej strony”. Artysta zaprezentuje swoją najnowszą wystawę „Ja, Minotaur”.

 

Na Minotaurze „zęby zjadł”... i złamał nogę!

Fascynacja Burzyńskiego grecką mitologią, a w szczególności historią prastarego mitu o bohaterskim Tezeuszu, który przy pomocy dzielnej Ariadny uwalnia świat od krwiożerczego potwora mieszkającego w słynnym labiryncie w mieście Knossos, trwa od lat. Decydujące wydarzenia dla powstania tej wystawy miały jednak miejsce cztery lata temu, kiedy to Burzyński wybrał się na Kretę. Pierwszego dnia swojej wycieczki poślizgnął się... tak niefortunnie, że złamał nogę w trzech miejscach. W momencie upadku zamiast zobaczyć gwiazdy jego oczom ukazał się Minotaur, który pokładał się ze śmiechu... Artysta po jakimś czasie poznał nieznaną mu do tej pory historię „rozweselonego” Minotaura i ją zilustrował. Całą swoją opowieść osnuł na trójkącie postaci: Tezeusza, Minotaura i Ariadny.

 

Olsztyn, Elbląg, Warszawa, Bruksela

Prace Burzyńskiego będą prezentowane w trzech polskich miastach, a także zagranicą. Na początku października można było ją oglądać w Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Niebawem trafi do Elbląga. W grudniu będzie prezentowana w Warszawie w filii Biblioteki Publicznej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W styczniu wystawa zawędruje do Brukseli do Domu Polski Wschodniej. W Elblągu będzie można ją oglądać od 19 do 30 października na foyer Dużej Sceny. Wernisaż odbędzie się 19 października o godzinie 17:00. Wstęp wolny. W trakcie imprezy będzie można nabyć album, który jest jednocześnie programem wystawy.

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama