Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 04:52
Reklama

Braniewo: Żołnierze ponownie pomagają w zwalczaniu ASF

Żołnierze z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej już po raz drugi biorą udział w poszukiwaniach padłych dzików. Działania prowadzone są w ramach walki z ASF czyli chorobą o nazwie afrykański pomór świń. Żołnierze nie polują na zwierzęta, tylko wraz z innymi służbami przeczesują okoliczne lasy w poszukiwaniu martwych dzików. Głównym celem akcji jest zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa ASF.
Braniewo: Żołnierze ponownie pomagają w zwalczaniu ASF
Poszukiwania dzików prowadzone są w trudnym terenie. W lasach jest dużo niebezpiecznych miejsc. Trzeba uważać m.in. na bagna, urwiska.

Pierwsze przypadki ASF w Polsce wykryto w lutym 2014 roku. Pod koniec ub. roku choroba pojawiła się w Obwodzie Kaliningradzkim, w styczniu dotarła także do  powiatu braniewskiego. Na tym terenie zanotowano już kilka przypadków dzików zarażonych tą chorobą.

 

Polskie służby weterynaryjne przypominają, że ASF nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i poszczególnych gospodarstw. Poprzez śmiertelne zagrożenie dla trzody chlewnej, może spowodować ogromne straty. Choroba jest nieuleczalna i nie ma przeciwko niej szczepionki. W przypadku wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie muszą zostać humanitarnie uśmiercone i zutylizowane, materiały biologiczne (w tym mięso i pasza) zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu – odkażone.

 

W związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń u dzików w powiecie braniewskim, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Braniewie wydał rozporządzenie, w którym szczegółowo określony jest obszar skażony ASF (na terenie gmin Płoskinia, Lelkowo, Braniewo i Pieniężno) oraz zasady postępowania, dotyczące hodowców świń. Rozpoczęto także poszukiwania padłych dzików w lasach. Do pomocy już po raz drugi zaangażowano wojsko. Odnalezione szczątki padłych dzików, są zabezpieczane i badane w celu wykrycia choroby. Wszystko odbywa się pod nadzorem służb weterynaryjnych.

 

Pierwsze patrole żołnierzy z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej wyruszyły w teren 29 stycznia br. Przed rozpoczęciem poszukiwań żołnierze przeszli specjalnie szkolenie, które poprowadzili wspólnie: Tadeusz Zakrzewski, Powiatowy lekarz Weterynarii w Braniewie, ppor Dominika Borek z Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Modlinie i Andrzej Kozłowski z Nadleśnictwa Zaporowo.

 — Codziennie wysyłamy na specjalnie wyznaczone trasy 20-sto osobową grupę żołnierzy. Współpracujemy z administracja lokalną, przedstawicielami służb weterynaryjnych, leśnikami i myśliwymi. Będziemy działać tak długo jak będzie potrzeba – mówi ppłk. Sławomir Skwierczyński z 9BBKPanc.

 

 

Żołnierze 9BBKPanc. są zaangażowani w pomoc przy zwalczaniu ASF już po raz drugi. Pierwsze patrole były prowadzone w listopadzie 2016 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama