Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 17:06
Reklama

Braniewo: Krańce Europy po raz czwarty

Krańce Europy to hasło cyklu ogólnopolskich konferencji popularno – naukowych organizowanych po to, by popularyzować bogatą historię miast warmińskich powiatu braniewskiego. Czwarta edycja konferencji, która odbywa się właśnie w Braniewie została poświęcona tematowi „Braniewska oświata, kultura i nauka na przestrzeni wieków". Truso.tv jest jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.
Braniewo: Krańce Europy po raz czwarty

Autor: MH

IV edycja konferencja z cyklu „Krańce Europy”  to dwudniowe obrady (16-17 listopada), które odbywają się  w miejscu nawiązującym do bogatej historii Braniewa. Spichlerz Mariacki to odrestaurowany obecnie zabytek pochodzący z 1832 roku, jedyny z zachowanych spichlerzy portowych. Konferencję  rozpoczął  wykład  historyka i  badacza dziejów Warmii i Mazur, prof. dr. hab. Stanisława Achremczyka, który udowadniał, że nazywanie Braniewa  Atenami Północy miało swoje uzasadnienie.

- Jesteście spadkobiercami tej wielkiej historii – mówił do zebranych.

Kolejni wykładowcy, wśród których jest m.in. dr hab. Janusz Hochleitner  opowiadali  m.in. o kontaktach naukowych Braniewa z Wilnem w XVI w. , o braniewskich drukach oraz o kształtowaniu się braniewskiego ośrodka edukacyjnego w czasach Stanisława Hozjusza. Konferencję zakończy w piątkowe południe zwiedzanie funkcjonującego od roku Muzeum Ziemi Braniewskiej oraz odsłonięcie płyty pamiątkowej Konrada Zuse,  niemieckiego inżyniera, pioniera informatyki, który uczęszczał do słynnego gimnazjum Hosianum w Braniewie przed drugą wojną światową . Konrad Zuse był m.in. konstruktorem  prekursorskiego komputera działającego w systemie binarnym.

Pierwsza z cyklu konferencji pod wspólnym hasłem „Krańce Europy” odbyła się w maju 2007 roku we Fromborku. Poświęcona  była postaci wybitnego polskiego astronoma, Mikołaja. Otwarcie obrad miało miejsce w kanonii św. Ignacego. Drugą edycję zorganizowano w 2010 roku.  Wykłady odbywały się w Braniewskim Centrum Kultury oraz w Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Jako prelegenci wystąpili muzealnicy, urzędnicy różnych szczebli oraz naukowcy związani z Braniewem i Fromborkiem poprzez miejsce urodzenia czy zamieszkania. W programie znalazł się również referat Christiana von der Leyen (Niemcy) z rodziny dawnych właścicieli majątku w Zagajach pod Braniewem. Trzecia edycja odbyła się w Braniewie i była poświęcona omówieniu warmińskiej architektury m.in. na przykładzie znajdującego się w grodzie nad Pasłęką najstarszego zabytku murowanego na Warmii tzw. wieży bramnej, która jest pozostałością po nieistniejącym już Zamku Biskupim.

 

IV edycję konferencji pod hasłem „Krańce Europy” zorganizowali Towarzystwo Miłośników Braniewa i  Starostwo Powiatowe w Braniewie przy wsparciu Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego z Olsztyna.

 

Zobacz także co słychać w braniewskiej kulturze:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama