Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 12:32
Reklama

Ulice Elbląga - Rzeźnicka

Ulica Rzeźnicka zawsze była ulicą Rzeźnicką. Inne z elbląskich ulic zmieniały swoje nazwy, ale nie Rzeźnicka. Nieprawda! – krzyknie ktoś, kto dobrze zna historię miasta. Przecież długie powojenne lata nazywano ją Rzeźną, a nie Rzeźnicką.
Ulice Elbląga -  Rzeźnicka

Ulica Rzeźnicka zawsze była ulicą Rzeźnicką. Inne z elbląskich ulic zmieniały swoje nazwy, ale nie Rzeźnicka. Nieprawda! – krzyknie ktoś, kto dobrze zna historię miasta. Przecież długie powojenne lata nazywano ją Rzeźną, a nie Rzeźnicką. I będzie miał rację. Po wojnie źle przetłumaczono niemiecką nazwę Fleicherstrasse i stąd wzięła się nazwa „Rzeźna”. Ale byłą to nazwa używana wyłącznie na planach miasta, bo samej ulicy w tym czasie nie było.

Nie było też nigdy tu nigdy rzeźni, bo w  gęstej zabudowie Starego Miasta nikt na to by nie pozwolił. Rzeźnie mieściły się poza murami miejskimi. Nazwa ulicy wywodzi się od jatek, a było ich tu aż 17. Jatki to miejsce, w którym w średniowieczu sprzedawano mięso z uboju. Były to początkowo kramy rzeźnicze zwane z łaciny macellum lub mensa carnifiucium (ława rzeźnicza). Późniejsze kramy z bud przekształciły się w okazałe domy kupieckie. I wprawdzie ulica Rzeźnicka nie była tak reprezentacyjna i prestiżowa jak sąsiednie: Świętego Ducha, czy Kowalska, ale miała swój wyraźny klimat, a pobliże Ratusza Staromiejskiego i panorama na wieżę kościoła św. Mikołaja dodawały jej rangi i uroku.

Rzeźnicka wytyczona została wraz z całym Starym Miastem na początku XIII wieku. Jest przedłużeniem ulicy Mostowej i łączy Stary Rynek z ulicą Przy Murze. Kiedyś zamknięta była od wschodu wieżą Ciemnica, zwaną czasami Złodziei lub Złoczyńców. Tam skazańcy odsiadywali wyroki za kradzieże i różne wykroczenia. Wieża rozebrana została w roku 1775, gdy łączono oba elbląskie miasta i rozbierano fortyfikacje. Wówczas powstała pierzeja budynków wzdłuż ulicy Rycerskiej, które przesłoniły widok na Rzeźnicką. Może dlatego tak niewiele fotografii i pocztówek pokazuje tę ulicę. A te, które wykonano przede wszystkim skupiają się na pięknej panoramie z widokiem na wieżę kościoła św. Mikołaja. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama