10 listopada – ostatnie świętowanie

  • 09.11.2013, 19:47
  • Juliusz Marek
10 listopada – ostatnie świętowanie
10 listopada 1945 w restauracji Adria odbyła się premiera jednoaktówki „Chłopak z Solca” w wykonaniu amatorskiego teatru z Elbląga.

10 listopada 1945 w restauracji Adria odbyła się premiera jednoaktówki „Chłopak z Solca” w wykonaniu amatorskiego teatru z Elbląga.

Dla uświetnienia obchodzonego po raz ostatni w Polsce Ludowej Święta Niepodległości (przeniesione zostało później na 22 lipca) w restauracji „Adria” - później Klub Kosmos przy ul. Rokossowskiego (Grobla Św. Jerzego) odbyła się pierwsza po wojnie premiera teatralna. Wystawiono jednoaktówkę „Chłopak z Solca”. Było to przedstawienie przygotowane przez organizujący się elbląski teatr amatorski. 11 Listopada nosił nazwę przedwojenny Plac Carlsona (dziś bez nazwy w okolicy Skweru Ofiar Sprawy Elbląskiej). W czasach stalinizmu, choć nie zmieniono oficjalnie nazwy, to uległa ona zapomnieniu.

fot. odgruzowywanie ul. Chmurnej

Juliusz Marek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Telewizji Elbląskiej - właściciela marki Truso.tv. Telewizja Elbląska - właściciel marki Truso.tv z siedzibą w Elblągu przy ul. Zacisze 4/N, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Schlesier
Schlesier 12.09.2018, 14:59
To w Elblagu bylo jedyny raz chyba obchodzone to swieto, bo przed 1939 lezal on w granicach Niemiec... :-)

Pozostałe