16 listopada 1992 – Modrzewina do cywila

  • 16.11.2015, 20:10
  • Juliusz Marek
16 listopada 1992 – Modrzewina do cywila
16 listopada 1992 r. dowódca Garnizonu Elbląg podpisał umowę z Zarządem Miasta Elbląga przekazania miastu poligonu „Modrzewina” w zamian za inne grunty.

16.11.1992r. dowódca Garnizonu Elbląg podpisał umowę z Zarządem Miasta Elbląga przekazania miastu poligonu „Modrzewina” w zamian za inne grunty.

W czasach, w których Elbląg miał się rozwijać do około 200 tysięcy mieszkańców, urbaniści poszukiwali terenów inwestycyjnych. Naturalnym kierunkiem była północ i Modrzewina. Ale w latach 80-tych wojsko nie było skłonne do oddania poligonu. Mówiło się nawet o budowie na nim „parasola antyrakietowego”, oczywiście – przeciwko NATO. Alternatywnym kierunkiem rozwoju było południowo-wschodnie Warszawskie Przedmieście – dużo droższe do uzbrojenia, bo oddalone od elektrociepłowni i oczyszczalni ścieków. Gdy PRL upadł, Modrzewina stała się jednym ze sztandarowych haseł nowo wybranego samorządu.

W wyniku porozumienia z wojskiem miasto otrzymało 1.234 ha gruntów na Modrzewinie. W zamian za to zobowiązało się do oddania w zarząd całości placu ćwiczeń „Gronowo” z odtworzoną bazą szkoleniową, ok.60 ha gruntu w Piastowie gm. Milejewo lub 300 ha w Pierzchałach gm. Płoskinia. Dodatkowo zapewniono lokalizację budownictwa mieszkaniowego dla MON. Dokument podpisali: Dowódca Garnizonu Elbląg- płk. dypl. Ryszard Buchta, Prezydent - Józef Gburzyński i Wojewoda Elbląski - inż. Zdzisław Olszewski.

Juliusz Marek
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Telewizji Elbląskiej - właściciela marki Truso.tv. Telewizja Elbląska - właściciel marki Truso.tv z siedzibą w Elblągu przy ul. Zacisze 4/N, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe