Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 19:18
Reklama

Nowe życie Wieży Bramnej w Braniewie

Władze Braniewa mają pomysł i projekt renowacji Wieży Bramnej, która jest jedynym ocalałym fragmentem dawnego Zamku Biskupiego. Pamiętająca czasy średniowiecza Wieża Bramna to najstarszy zabytek murowany na Warmii. Po remoncie ma w niej funkcjonować punkt informacji turystycznej i taras widokowy.
Nowe życie Wieży Bramnej w Braniewie

Autor: Arch. UM Braniewo

Zamek w Braniewie zbudowano pod koniec XIII wieku w czasach biskupa Henryka I Fleminga. Wzniesiono go z cegły na miejscu poprzedniej warowni założonej przez Krzyżaków, a zniszczonej przez Prusów. Dziś po zamku pozostała jedynie jedna wieża. I tak się składa, że jest to najstarszy zabytek murowany na Warmii. Wieża jest jednak w złym stanie technicznym. Nie można jej zwiedzać od środka, a szkoda, bo kryje w swoim wnętrzu prawdziwy skarb: kaplicę przykrytą sklepieniem gwiaździstym. Zabytek wymaga natychmiastowego remontu i nie wykluczone, że w końcu znajdą się na to środki finansowe. Miasto przygotowało projekt pt. „Nowe życie wieży bramnej zamku biskupiego w Braniewie“. Dokumentacja wraz z wnioskiem o unijne dofinansowanie została złożona do konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski w ramach RPO Warmia i Mazury 2014-2020 w ramach poddziałania 6.1.1 Dziedzictwo kulturowe.

 

- Wieża Bramna Zamku Biskupiego to jeden z najcenniejszych zabytków jakie w Braniewie mamy, dlatego tak ważne było dla mnie przygotowanie dokumentacji na renowację tego obiektu i nadanie mu nowego życia. Trochę czasu zajęło nam przygotowanie stosownych dokumentów i przeprowadzenie wszystkich niezbędnych badań i inwentaryzacji, ale udało się - dokumentacja jest kompletna. Projekt przeszedł ocenę formalną i jest w trakcie oceny merytorycznej z przewidywanym terminem rozstrzygnięcia konkursu do końca br. - poinformowała burmistrz Braniewa Monika Trzcińska.

 

 

Projekt obejmuje remont Wieży Bramnej Zamku Biskupiego z adaptacją na funkcję punktu informacji turystycznej wraz z tarasem widokowym oraz zagospodarowaniem terenu wokół wieży. Zakres projektu obejmuje także prace remontowe murów obronnych przy ul. Kromera. Łączna wartość projektu to 3,5 mln. zł, z czego wnioskowana kwota to 3 mln zł.

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama