Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 01:02
Reklama

Apel o ostrożność!

W ostatnich dniach strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie przeprowadzili cykl szkoleń związanych z ratownictwem na lodzie. W ćwiczeniach wykorzystano dostępny sprzęt, który stanowi wyposażenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Braniewie. Ćwiczenia strażaków na lodzie to również okazja do przypomnienia zasad postępowania na lodzie oraz udzielania pomocy dla osób pod którymi załamała się lodowa pokrywa zbiornika wodnego.
Apel o ostrożność!

Autor: PSP w Braniewie

Jak każdego roku mróz i panujące warunki pogodowe zachęcają nas do odważnych wędrówek po zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz rzekach. Część zbiorników została skuta lodem, co zachęca nas do zabaw. Jednak odwilż, która dociera w ciągu dnia powoduje, ze wytrzymałość pokrywy lodowej zaczyna się drastycznie zmniejszać i stanowi poważne zagrożenie dla osób znajdujących się na lodzie.

 Złudne przekonanie, że jest odpowiednia mocna pokrywa lodu może doprowadzić do tragedii i dramatów rodzinnych. Nieświadomie próbujemy w miejscach niebezpiecznych, niedozwolonych korzystać z uciech zimowej radości na lodowej pokrywie nie myśląc o zagrożeniach i niebezpieczeństwie. W skali kraju jest to przyczyna wielu utonięć i dramatów ludzkich, kiedy to nieświadomie wchodzimy na niebezpieczne ślizgawki na zamarzniętych akwenach jako łyżwiarze czy wędkarze. W roku bieżącym jazda pojazdami po zamarzniętych zbiornikach doprowadziła do wielu tragicznych zdarzeń o których informowały media.

Najczęstsza przyczyna wypadków to brak należytej – racjonalnej oceny grubości i wytrzymałości pokrywy lodowej. W roku bieżącym doszło już do kilku zdarzeń z osobami, które stąpały po zamarzniętych zbiornikach, pod którymi załamał się lód.

Grubość lodu to najważniejszy parametr, który przyjmuje się jako czynnik wpływającym na bezpieczeństwo. Oficjalnie przyjmuje się, że bezpieczna grubość lodu to 10 – 12 cm jednak bezpieczeństwo to uzależnione jest od wielu czynników takich jak: utrzymywanie się niskiej temperatury oraz warunki w jakich lodowa powierzchnia zamarzała. Ważnym jest aby zwrócić uwagę na dzieci młodzież, na miejsce zabaw w pobliżu zamarzniętych zbiorników wodnych. Również wędkarze, pasjonaci wędkarstwa podlodowego powinni odpowiednio się zabezpieczyć przez wejście do lód jezior, rzek czy zalewu wiślanego. Ta świadomość wśród wędkarzy wzrasta z każdym rokiem, jednak są osoby ignorujące podstawowe zasady bezpieczeństwa. Brawura oraz nagminne łamanie zasad bezpieczeństwa w połączeniu z alkoholem sprawia, że dochodzi do tragicznych zdarzeń. Warto więc przed wejście na lód sprawdzić grubość warstwy lodu.

Najbardziej wytrzymały jest świeży czarny lód, czyli narastający bez roztopów i dni z dodatnią temperaturą powietrza. Czarny lód nie zawiera zamarzniętych pęcherzyków powietrza. W miejscach gdzie występują prądy, lód taki traci na wytrzymałości około 15-20 procent. Szary lód, zwany także śniegolodem, powstaje na skutek przesączenia śniegu zalegającego na powierzchni tafli, wodą wypływającą ze szczelin w lodzie lub powstającą z roztopionego śniegu. Lód taki ma barwę od jasnoszarego do prawie czarnego i wytrzymałość nawet o 50% niższą niż świeżego czarnego lodu.

Cieńszy lód będzie wszędzie tam gdzie istnieją podwodne prądy. Miejsca takie występują zawsze w pobliżu ujść naturalnych bądź sztucznych dopływów, pod mostami, w pobliżu źródeł (nawet tych niewidocznych) i w miejscach, gdzie butwiejące na dnie szczątki roślin wytwarzają gazy, które wynoszą cieplejszą wodę ku górze (muliste zatoki, trzciny). Nie wchodź wiec na lód przez trzciny. Poszukaj raczej bezpośredniego dostępu do tafli.

 

W przypadku konieczności wejścia na lód stosuj się do poniższych zasad bezpiecznego przebywania na lodzie:

- nie wchodź na zamarzniętą rzekę oraz na lód w pobliżu ujścia rzek, mostu, śluzy i innych budowli hydrotechnicznych - w tych miejscach lód jest najcieńszy;

- zabierz ze sobą telefon komórkowy oraz środek ratunkowy;

- przed wejściem sprawdź czy lód jest dostatecznie gruby;

- przebywając na lodzie nie trzymaj rąk w kieszeniach; zapobiegaj lokalnego przeciążenia małego obszaru dużą liczbą osób;

- zejdź z trzeszczącego lodu - jest za cienki;

- uciekaj z pękającego lub załamującego się lodu;

- obserwuj ludzi - jeżeli zauważysz kogoś na niebezpiecznym lodzie,

- odradź mu przebywanie na nim.

W przypadku załamania się lodu stosuj poniższe zasady:

- staraj się nie panikować, działaj rozważnie i zdecydowanie;

- działaj szybko i zdecydowanie;

- wzywaj pomoc - dzwoniąc z telefonu komórkowego na numery alarmowe do straży pożarnej 998 lub innych podmiotów ratowniczych ;

- ratuj tonącego podając przedmioty (kij, gałąź, szalik lub inny przedmiot "przedłużający" nasze ramię);

- złap i trzymaj podany środek ratunkowy, wykonując nogami ruchy do żaby staraj się "wypełznąć" na twarde podłoże (ląd, gruby lód). Wstań na nogi wyłącznie gdy jesteś na twardym podłożu;

- w przypadku braku możliwości wyjścia z załamanego lodu ogranicz ruchy w celu zmniejszenia utraty ciepła - wołaj o pomoc, nie biegnij w kierunku ofiary – lód w tym miejscu jest na pewno słabszy i nie utrzyma dwóch osób.

 

Przestrzeganie tych prostych zasad podniesie bezpieczeństwo podczas pobytu na zamarzniętych obszarach wodnych oraz pozwoli skutecznie udzielić pomocy osobie zagrożonej utratą życia lub zdrowia. Straż pożarna zwraca się z apelem do mieszkańców o zachowanie ostrożności i rozwagi podczas wchodzenia na zamarznięte powierzchnie wodne. Upominajmy osoby, które nieodpowiedzialnie wchodzą na zamarznięte cieki wodne aby zeszły i nie ryzykowały własnego życia dla zabawy i próby udowodnienia swojej odwagi w oczach rówieśników i kolegów.


 

Autor: mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek – oficer prasowy KP PSP w Braniewie

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptuję regulamin serwisu Truso.tv, którego administratorem jest Truso Media sp. z o.o. z siedzibą w Elblągu, przy ulicy zacisze 4/N. Kontakt pod adresem e-mail: [email protected] lub pod adresem korespondencyjnym siedziby spółki. Jednocześnie udzielam zgody na przetwarzanie danych wpisanych w formularzu i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach przesyłania informacji marketingowych firmy Truso Media Sp. z o.o. za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama