Autobusowa linia nr 13 biegnie przez całe miasto i łączy osiedla mieszkaniowe z dworcem, z tym że część kursów oznaczonych w rozkładzie małą literą „k” dojeżdża do pętli przy ul. Łódzkiej na Zatorzu. Na dłuższej trasie, w każdym z kierunków znajdują się aż 22 przystanki. Długość linii wynosi ok. 9 km, a czas przejazdu od pętli do pętli – ok. 30 minut. Pierwszy kurs w dzień roboczy rozpoczyna tuż przed 5 rano, a ostatni – kończy po 22-giej.
Autobusy w ciągu dnia wykonują ok. 90 kursów. Linia obsługiwana jest przez spółkę Warbus sp.z o.o.
Przystanki:
Pętla przy ul. Łódzkiej – stąd ruszają autobusy kursów w rozkładzie jazdy oznaczonych małą literą „k”. W dni powszednie jest 13 takich kursów, w soboty – 9, a w niedziele 10. Z pętli autobus skręca w ul. Skrzydlatą w kierunku dworca.
Pierwszy przystanek – ul. Skrzydlata. Przystanek znajduje się przy siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, miejscu doskonale znanym wszystkim kierowcom.
Kolejny przystanek zlokalizowany jest u zbiegu ulic Lotniczej i Aleksandra Fredry, tuż przed przejazdem kolejowym. Oprócz mieszkańców osiedla korzystają z niego głównie studenci Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej i klienci sklepów znajdujących się w obiektach Elzamu.
Dworzec PKP i PKS – na dworcowej pętli rozpoczyna się większość kursów autobusowej linii nr 13. Tu można przesiąść się na inne linie autobusowe i tramwajowe. Z pętli autobus rusza ul. Lotniczą w kierunku Alei Grunwaldzkiej.
Przystanek przy Alei Grunwaldzkiej znajduje się przy halach handlowych Elzam; w pobliżu jest ulica 3 Maja oraz ulica Fabryczna. Niedaleko stąd też do Zakładu Opieki Zdrowotnej przy ul. Jaszczurczego. Autobus przecina tory tramwajowe i skręca w ulicę Hetmańską.
Przystanek Hetmańska – to jeden z ważniejszych węzłów przesiadkowych komunikacji zbiorowej. W pobliżu znajduje się Centrum Obsługi Klienta ZKM przy ul. Czerwonego Krzyża; tu wysiadają pasażerowie udający się do sklepów i urzędów w centrum miasta, do gmachu Sądu Okręgowego lub przesiadający się na linie tramwajowe.
Autobus linii nr 13 po minięciu ul. 1 Maja skręca w Aleję Gen. Grota Roweckiego, mija Urząd Miejski i Zespół Szkół Muzycznych i na skrzyżowaniu skręca w ul. Traugutta.
Ul. Traugutta – przystanek znajduje się na wysokości parku Traugutta tuż za skrzyżowaniem z ul. Kosynierów Gdyńskich. W pobliżu jest Szkoła Muzyczna z salą koncertową i Urząd Miejski, parafia ewangelicko-augsburska i poradnia psychologiczno-pedagogiczna.
Kolejny przystanek przy ul. Traugutta znajduje się na wysokości siedziby Polskiego Związku Niewidomych. W pobliżu jest szkoła podstawowa nr 12 – o profilu sportowym i Gimnazjum nr 5. Autobus po minięciu ronda Compiegne jedzie dalej ulicą Traugutta.
Przystanek Traugutta – Władysława IV – obsługuje głównie pasażerów udających się na spółdzielcze osiedle oraz osoby odwiedzające pobliski cmentarz Agrykola. Mijamy budynki po zabytkowych młynach – ulica Traugutta była niegdyś Groblą Młyńską i wjeżdżamy w ulicę Moniuszki.
Przystanek przy ul. Moniuszki – jest na wysokości skrzyżowania z ul. Szymanowskiego w pobliżu parku Dolinka. Dolinka to ulubione miejsce spacerów i rekreacji wielu elblążan. W pobliżu jest Zespół Szkół Gospodarczych i jednostka wojskowa. Po przejechaniu ulicy Szymanowskiego autobus przejeżdża ulicę Królewiecką i wjeżdża w Beniowskiego.
Ul. Beniowskiego – autobus zatrzymuje się na wysokości ulicy Krzyżanowskiego. W pobliżu jest Osiedle Marynarzy oraz kryta pływalnia Delfin. Po dojechaniu do Alei Piłsudskiego autobus skręca w kierunku ulicy Królewieckiej.
Al. Piłsudskiego – w pobliżu przystanku są szkoły podstawowe nr 6 i nr 15.
Kolejny przystanek na Al. Piłsudskiego – to okolice filii Biblioteki Elbląskiej oraz Zakładu Energetycznego. Z Alei Piłsudskiego linia nr 13 kieruje się w ul. Królewiecką.
Ul. Królewiecka – koło szpitala – to przystanek, z którego korzystają osoby udające się do Szpitala Wojewódzkiego oraz do Bażantarni – lasu komunalnego, gdzie elblążanie spędzają wolny czas i uprawiają sporty rekreacyjne. Autobus wspina się na wzniesienie, skąd rozciąga się panorama na Elbląg.
Ul. Królewiecka – Metalowców – tu wysiadają pasażerowie z osiedla Metalowców i osiedla Fromborska. Z ulicy Królewieckiej kierujemy się w ul. Fromborską.
Przystanek „Fromborska – Truso” – nazwę bierze od dawnych zakładów odzieżowych Truso. Dziś w obiektach poprzemysłowych znajdują się zakłady wytwórcze, usługowe i sklepy. Obok są rozległe tereny zielone i ogrody działkowe. Z ulicy Fromborskiej autobus kieruje się na główną ulicę osiedla „Nad Jarem”.
Przystanek „Nad Jarem” – obsługuje pasażerów osiedla Nad Jarem. W pobliżu przystanku jest się pętla tramwajowa, sklepy osiedlowe, a nieco dalej ogrody działkowe i tereny zielone.
Kolejny przystanek przy ulicy Ogólnej jest na wysokości ulicy Broniewskiego. Autobus linii nr 13 dalej jedzie prosto w kierunku osiedla Zawada.
Przystanek Ogólna - przystanek zlokalizowany jest w pobliżu wielkiego centrum handlowego.
Przystanek Aleja Odrodzenia – osiedle – w pobliżu znajdują się obiekty handlowe osiedla Zawada oraz kościół parafialny pw. Świętej Rodziny.
Przystanek Aleja Odrodzenia – przedszkole – To ostatni przystanek linii nr 13 w tym kierunku. Znajduje się on w pobliżu skrzyżowania Alei Odrodzenia z ulicą Wiejską i ulicą Szarych Szeregów.
Aleja Odrodzenia – pętla – tu kończy się trasa linii nr 13. Autobus zjeżdża na pętlę, by po krótkim odpoczynku wrócić na trasę w kierunku przeciwnym.
Napisz komentarz
Komentarze